אלונבה תרופה חדשה לגירוי זקיקים

אלונבה תרופה חדשה לגירוי זקיקים

תוכן עניינים

אלונבה (corifollitropin alfa)

אלונבה היא תרופה חדשה המכילה FSH סינתטי, ששיווקה החל לאחרונה בישראל. הייחודיות שלה היא שזריקה אחת מקבילה להזרקה יומית של פיוריגון או גונל F במשך שבוע וכן שהמינון המומלץ נקבע על פי משקל האישה. מחקרים רחבי היקף הראו שיעורי ההיריון עם האלונבה הדומים לאלו המושגים עם תרופות מקבילות המוזרקות באופן יומיומי.

ייעוד התרופה

התרופה נועדה לנשים שעוברות טיפולי הפריה חוץ גופית ולא ידועות כבעלות נטייה לגירוי יתר שחלתי.אלונבה (corifollitropin alfa) היא תרופה חדשה ששיווקה החל לאחרונה בישראל. התרופה מכילה הורמון FSH סינתטי, כמו זה שמצוי בפיוריגון.  המיוחד בתרופה זו שהיא בעלת השפעה ארוכת טווח, כך שזריקה אחת מקבילה להזרקה יומית של פיוריגון במשך שבוע. ייחוד נוסף של תרופה זו היא שהמינון המומלץ נקבע על פי משקל האישה. האלונבה משווקת בשני מינונים, כך שאישה השוקלת פחות מ-60 קילוגרם תקבל אלונבה במינון של 100 מיקרוגרם (מקביל ל-150 יחידות ליום של פיוריגון) בעוד שאישה השוקלת יותר מ-60 ק״ג צריכה לקבל אלונבה במינון גבוה יותר של 150 מיקרוגרם (מקביל ל-200 יחידות של פיוריגון ליום).האלונבה מגיעה במזרק מוכן להזרקה בבטן ואין צורך לבצע הכנה נוספת לפני ההזרקה.  למזרק צורה מיוחדת, מאחר שיש לו מגן פלסטיק שקוף, שמשתחרר לאחר ההזרקה, כך שהוא מכסה את קצה המחט ומונע דקירה לא מכוונת לאחר ההזרקה.זריקת האלנובה ניתנת, בהתאם להנחיות הרופא, ביום השני או השלישי למחזור, בשילוב עם תרופות מונעות ביוץ כמו צטרוטייד או ארוגלוטראן, שמוספות לאחר חמישה ימים או יותר של מעקב אחר התפתחות הזקיקים.

האלנובה מיועדת לשימוש נשים שעוברות טיפולי הפריה חוץ גופית ומעוניינות לצמצם את מספר הזריקות שנדרשות לצורך הטיפול. האלנובה לא מיועדת לנשים שעוברות השראת ביוץ לביצוע הזרעות (עקב חשש מפני תגובה שחלתית עזה מידי) ולא מתאימה גם לטיפולי הפריה חוץ גופית עם פרוטוקול ארוך.  יש להימנע משימוש בזריקה החדשה עבור נשים עם נטייה לתגובה שחלתית עזה, כמו נשים עם שחלות פוליציסטיות, נשים עם זקיקים זעירים מרובים (>20), נשים שבעבר שאבו אצלן 30 ביציות או יותר ונשים עם היסטוריה של גירוי יתר שחלתי בעקבות טיפולי פריון.שני מחקרים עיקריים מורים ששיעורי ההיריון עם האלונבה דומים לאלו המושגים עם תרופות דומות, למרות אופן ההזרקה החד שבועי הנוח בהשוואה להזרקה יומיומית.  

מחקר אקראי מבוקר שבדק 1506 נשים צעירות מצא שיעורי היריון נמשכים של 38.9% בקבוצה שקיבלה אלונבה מול 38.1% בקבוצה שטופלה עם פיוריגון (Devroey et al., Hum Reprod 2009;24:3063-73)  למרות שהתגובה השחלתית הייתה מעט עזה יותר בקרב הנשים שטופלו עם אלונבה, לא נמצא הבדל משמעותי בשיעור הנשים שסבל מגירוי יתר שחלתי. מחקר אקראי נוסף,שנערך בקרב 396 נשים רזות (60 ק"ג ופחות), מצא שיעורי היריון דומים, למרות מספר גדול יותר של ביציות שנשאבו לאחר טיפול עם אלונבה (Reprod BioMed Online 2010:21;66-76).לסיכום, אלונבה הינה זריקה בודדת שמחליפה את 7 הזריקות היומיות הראשונות של תכשירי FSH דומים (פיוריגון או גונל F). התרופה נועדה לנשים שעוברות טיפולי הפריה חוץ גופית ולא ידועות כבעלות נטייה לגירוי יתר שחלתי.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)