מה מותר לנשים שעוברות טיפול בהפריה חוץ גופית: נרגילה כן, יין לבן לא

מה מותר לנשים שעוברות טיפול בהפריה חוץ גופית: נרגילה כן, יין לבן לא

תוכן עניינים

נשים רבות מוטרדות ביחס למה מותר ומה אסור בעת טיפולי פריון. מחקרים רבים הראו בעבר שעישון, למשל, משפיע באופן שלילי על הצלחת טיפולי הפריה חוץ גופית ועלול להוריד בכשליש את הסיכוי להרות בכל מחזור. לעומת זאת, נמצא שלפעילות גופנית או קיום יחסי מין לאחר ההחזרה אין השפעה שלילית. עם זאת, השפעתם של גורמים סביבתיים רבים על הצלחת טיפולי הפריה נותרה בלתי ברורה.

שני מחקרים חדשים


שני מחקרים חדשים שופכים אור על גורמים סביבתיים השפעתם על שיעורי ההיריון בטיפולי הפריה. במחקר הראשון, בדקו רופאים מהמרכז הרפואי האמריקאי בביירות האם עישון נרגילה על ידי נשים שעוברות טיפולי הפריה חוץ גופית משפיע על תוצאות הטיפול (Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2010 Jun;150(2):171-4). החוקרים הלבנונים מציינים שבעוד שידוע כי לעישון השפעה שלילית מובהקת על תוצאות טיפולי הפריה, לא ידוע הרבה על הקשר בין עישון נרגילה על תוצאות טיפולי הפריה. החוקרים ערכו מחקר מעקב פרוספקטיבי אחר 297 נשים שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית עם מיקרומניפולציה מסוג ICSI. הנשים הלבנוניות חולקו לשלוש קבוצות בהתאם להרגלי העישון שלהן: 42 מעשנות סיגריות, 51 מעשנות רגילה ו- 204 שאינן מעשנות. נמצא כי הגיל של הנשים בקבוצה של מעשנות הנרגילה היה נמוך באופן מובהק מיתר הקבוצות, אך פרט לכך שלושת הקבוצות היו דומות ביחס לגורם לאי פריון, מינון הזריקות (FSH) לגרימת ביוץ, מספר הביציות והעוברים שהושגו, ומספר ואיכות העוברים שהוחזרו לרחם. לא נמצא הבדל מובהק בשיעור ההריונות הקליניים בין מעשנות נרגילה ללא מעשנות (51.0% לעומת 43.6%). עם זאת, בקרב נשים שעישנו סיגריות היה שיעור נמוך באופן מובהק של הריונות בהשוואה ללא מעשנות (23.8% לעומת 43.6%, 0.0238 = p). בדיקה סטטיסטית (רגרסיה לוגיסטית) שבדקה את ההשפעה בו זמנית של משתנים מרובים מצאה כי משתנים שהפחיתו באופן מובהק את שיעור ההריונות היו עישון סיגריות וגיל האישה.

מסקנת החוקרים הייתה שלמרות שלא נמצאה השפעה שלילית של עישון נרגילה על תוצאות טיפולי הפריה, הרי שנחוצים מחקרים נוספים שיכללו יותר נשים על מנת לאשר את הממצאים ובייחוד יש צורך במחקרים שמשתמשים במדדים אובייקטיבים להערכת שיעור החשיפה של הנשים לעשן הנרגילה.

במחקר שערך ד"ר רוסי ברוק מבית הספר לרפואה של הרווארד, נתבקשו 2,574 זוגות, שעברו יותר מ- 5,300 מחזורי הפריה חוץ גופית, להעריך את כמות ותכיפות צריכת המשקאות האלכוהוליים במהלך הטיפולים. החוקרים הציגו את תוצאות מחקרם בכינוס השנתי של האגודה האמריקאית לפריון (ASRM) באטלנטה ב- 2010. הם דיווחו כי זוגות שחלקו ביניהם מעט יותר מבקבוק יין אחד בשבוע היו בעלי סיכוי נמוך ב- 26% להצלחה בטיפולי הפריה. החוקרים דיווחו כי מצאו שתוצאות טיפולי ההפריה נופלות כאשר המטופלות שותות כשש מנות אלכוהול בשבוע, כמות המצויה בשתי כוסות יין גדולות או שלושה ספלי בירה. הירידה המשמעותית ביותר בשיעורי ההצלחה נמצאה בקרב נשים ששתו יין לבן וגברים ששתו בירה. שתייה של בין שתים לשלוש כוסות גדולות של יין לבן בשבוע הפחיתה בעד 24% את הסיכוי של האישה להרות לאחר טיפול הפריה. בנות זוג של גברים ששתו בירה כל יום ראו ירידה של 30% בסיכוי שלהן ללדת תינוק, בעוד שהסיכוי שלהן להשרשה מוצלחת של העובר ברחם פחת בכדי 38%.

הרופאים טוענים על בסיס המחקר החדש שאפילו כמויות קטנות של אלכוהול מפחיתות את סיכויי ההצלחה בהפריה חוץ גופית. אם שני בני הזוג שתו לפחות שש יחידות של אלכוהול מכל סוג שהוא כל שבוע, כמות השווה לצריכה משותפת של מעט יותר מבקבוק יין אחד מידי שבוע, הסיכוי שלהן להצליח בטיפול הפריה פחת כדי 26%.

בישראל נערכים כל שנה כ-25,000 טיפולי הפריה

בישראל נערכים כל שנה כ- 25,000 טיפולי הפריה, אך רק כרבע מהטיפולים מצליחים. החוקר מציין שישנם גורמים רבים שתורמים לכישלון טיפולי הפריה, אך על רובם למטופלים אין שליטה. צריכת האלכוהול היא אחד הגורמים שלזוגות יש שליטה עליהם.
מסקנת החוקרים היא שנשים צריכות להימנע משתיית אלכוהול, במיוחד יין לבן, בעת טיפולי פריון, מאחר ואפילו מספר כוסות בשבוע עלולים להפחית באופן דרמטי את הסיכוי שלהן להרות. החוקרים גם ממליצים לנשים שמנסות להרות באופן טבעי להימנע משתית אלכוהול או לפחות להגביל את צריכת האלכוהול לכוסית או שתים בשבוע. מומלץ גם שבני הזוג ימנעו משתייה מרובה של בירה. עם זאת, לא ברור מהו המנגנון בו אלכוהול משפיע לרעה אל הפריון ועל תוצאות טיפולי הפריה. מחקרים בעבר הורו כי שתית אלכוהול עלולה לגרום לנשים ליצר פחות ביציות וכך פחות עוברים משתרשים ברחם. יתכן גם שיש במחקר הטיה, מאחר והמחקר אינו אקראי, ולכן לא ניתן לשלול את האפשרות שדווקא נשים שמראש היו להן סיכויים פחותים להצלחה בטפולי ההפריה נטו לשתות יותר אלכוהול, אולי בשל המתח הנלווה.

קיימות כיום המלצות שמורות שבקרב זוגות שמנסים להרות,על בן הזוג להפחית את הצריכה ללא יותר משלוש או ארבע מנות אלכוהול ביום, כמות השווה לפחות משתי בירות בחוזק רגיל, ונשים צריכות להימנע משתייה של יותר משתים או שלוש יחידות אלכוהול מידי שבוע, כמות השווה לכוס יין גדולה אחת. עם זאת, ישנם גם גורמים מקצועיים בעולם, שממליצים לנשים שמנסות להרות או מצויות בטיפולי פריון להימנע באופן מוחלט מצריכת אלכוהול.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: