האם יש סכנה בהחזרה של עובר באיכות ירודה?

האם יש סכנה בהחזרה של עובר באיכות ירודה?

תוכן עניינים

האיכות של העובר מקובלת כגורם מנבא עיקרי להצלחה של טיפולי הפריה חוץ גופית. מחקרים הראו קשר חזק בין המראה של העובר (המורפולוגיה שלו) ושיעורי ההשרשה והסיכוי להיריון קליני. עם זאת, הקשר בין איכות העובר והתוצאות המילדותיות ובריאות הילוד לא נחקרו עד כה בהרחבה.

חוקרים מקנדה


חוקרים מקנדה בדקו לאחרונה האם האיכות של העובר משפיעה גם על התוצאות של ההיריון. על מנת לענות על שאלת המחקר הזאת, הם ערכו מחקר עוקבה בו נבדקו בדיעבד 1,541 מחזורי הפריה, בהם הוחזר רק עובר טרי אחד. המחקר כלל מחזורים שנערכו במשך ארבע שנים במרכז רפואי אחד במונטריאול. המחזורים שנבדקו כללו רק נשים בנות 40 שנה או פחות ולא כללו מחזורים עם תרומת ביציות.
החוקרים השוו את תוצאות הטיפול והלידות כתוצאה מהחזרה של עובר טרי אחד באיכות טובה (דרגה 2) לתוצאות שהושגו בעקבות החזרת עובר בודד באיכות נמוכה (סבירה, דרגה 3 או ירודה, דרגה 4) בן שלושה או חמישה ימים.

תוצאות המחקר התבססו על החזרה של 1,193 עוברים בודדים באיכות טובה מול 348 החזרות של עוברים באיכות נמוכה. ההחזרות הללו, שנכללו בתקופת המחקר, הובילו ל- 563 הריונות ו- 440 לידות. שיעור ההריונות (41.5%) ושיעור לידות החי (32.3%) היה גבוה יותר באופן מובהק בקרב הנשים שהוחזר להן עובר באיכות טובה בהשוואה לשיעור ההריונות (19.2%) ולידות החי (15.5%) שהושגו עבור נשים להן הוחזר עובר באיכות ירודה. לא היה הבדל בשעורי ההפלות העצמוניות ("הטבעיות") בין נשים להן הוחזר עובר באיכות טובה ואלו שהוחזר להן עובר באיכות נמוכה.

ממצאי המחקר


ממצאי המחקר מורים שלאחר שהושג היריון קליני הסיכוי לסיים את ההיריון בלידת חי דומה כאשר הוחזר עובר באיכות נמוכה או גבוהה, 77.8% לעומת 80.6%.
החוקרים ערכו ניתוח רב משתנים שתיקן עבור ההשפעה של גיל האישה, משקלה, עישון, ולדנות ומין העובר. נמצא כי לאחר תיקון עבור המשתנים הללו לא נמצאה עליה בשיעור הסיבוכים המיילדותיים, באם או בילוד, לאחר החזרת עוברים באיכות נמוכה. לא נמצא גם הבדל בתוצאות המיילדותיות או הסב-לידתיות של לידות החי, שהושגו כתוצאה מהחזרת עובר באיכות טובה או גרועה, לאחר חלוקה על פי יום ההחזרה.
המגבלה העיקרית של המחקר הנוכחי היא אופיו הרטרוספקטיבי. כלומר, התוצאות מבוססות על איסוף נתונים בדיעבד ולא על מחקר השוואתי מתוכנן מראש. בנוסף, הדירוג של איכות העוברים היה סובייקטיבי ומספר לידות החי שהושגו לאחר החזרת עוברים באיכות נמוכה היה קטן יחסית.

מסקנת החוקרים


מסקנת החוקרים הקנדיים הייתה, שגם לאחר תיקון סטטיסטי למשתנים אמהיים משפיעים, המחקר הקטן שלהם מורה שאיכות נמוכה של עוברים לא הייתה קשורה עם תוצאות מילדותיות או סב-לידתיות שליליות.
החשיבות של תוצאות המחקר הנוכחי נובעת מכך, שלא נדיר, שבני זוג מוטרדים, כאשר אין בנמצא עובר באיכות טובה, מהשאלה "האם בכלל כדאי להחזיר עובר באיכות נמוכה?". הזוגות אומנם מודעים לכך שיש סיכוי להיריון, למרות שהסיכוי נמוך יותר בהשוואה לעובר באיכות גבוהה, אך הם עדיין חוששים שמא החזרה של עובר באיכות ירודה תשפיע לרעה על מהלך ההיריון או חמור מכך, תהיה קשורה בהשפעה שלילית על בריאות העובר. תוצאות המחקר הנוכחי מסייעות להרגיע את המטופלים כי לחשש מסוג זה אין בסיס. זאת מאחר שהממצאים מורים שלכאורה אין קשר בין החזרה של עובר באיכות נמוכה, ביום 2-3 או 5 (בלסטוציסט) לאחר השאיבה, ותוצאות מיילדותיות פחות טובות. לא נמצאה גם השפעה לרעה על בריאות הילוד בקשר עם איכות העובר שהוחזר.

Oron G, Son WY, Buckett W, Tulandi T, Holzer H. The association between embryo quality and perinatal outcome of singletons born after single embryo transfers: a pilot study. Hum Reprod. 2014;29:1444-51.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: