האם לאופן הטיפול בהפלה טבעית יש השפעה על הסיכוי להרות בעתיד?

האם לאופן הטיפול בהפלה טבעית יש השפעה על הסיכוי להרות בעתיד?

בחורה הרה יושבת ישיבה מזרחית על המיטה
תוכן עניינים

מטרת המחקר הייתה להשוות את שיעורי הפריון בעקבות טיפול באחת משלוש שיטות בהפלות עצמוניות מוקדמות, טיפול שמרני, תרופתי או ניתוחי, בנשים שגויסו למחקר אקראי מבוקר על טיפול בהפלות עצמוניות ("טבעיות").

שיטות

המחקר כלל 1,199 נשים שטופלו בדרום מערב אנגליה בשל הפלה עצמונית מוקדמת (< 13 שבועות היריון) שאושרה בבדיקת אולטרא סאונד. מקרב 1,199 שגויסו למחקר 1,128 הסכימו להשתתף במעקב ארוך הטווח. מתוכן 762 מסרו פרטים על הריונות (שיעור מענה של 68%). הנשים שנענו למעקב היוו קבוצה מייצגת מקרב המשתתפות במחקר.

תוצאות

שיעור לידות החי 5 שנים לאחר ההפלה שנכללה במחקר היה דומה בשלושת קבוצות הטיפול: 177/224 (79%, רווח סמך של 95% של 73% עד 84%) בקבוצה שטופלה בעזרת מעקב שמרני, 181/230 (79%, רווח סמך של 95% של 73% עד 84%) בקבוצה שטופלה תרופתית ו- 195/235 (82%, רווח סמך של 95% של 76% עד 86%) בקבוצה שטופלה ניתוחית. לא נמצא הבדל מובהק בהתאם להיסטוריה המיילדותית הקודמת. נשים מבוגרות יותר ואלו עם הפלות עצמוניות בעבר היו באופן משמעותי בעלות סיכוי נמוך יותר ללדת.
מסקנות: השיטה שנבחרת לטיפול בהפלה עצמונית לא משפיעה על שיעורי ההיריון בעתיד. ארבע מכל חמש נשים הצליחו ללדת תוך חמש שנים לאחר ההפלה הטבעית. ניתן לייעץ לנשים כי השיטה שיבחרו בה לטיפול בהפלה עצמונית לא תשפיע על הפריון שלהן בטווח הארוך.

דיון


במשך עשרות שנים הטיפול המקובל שהוצע לנשים שחוו הפלה עצמונית היה "גרידה" או "שאיבה", לשם ריקון כירורגי של חלל הרחם מתוצרי ההיריון. גישה זו אינה מחייבת יותר, וכיום מציעים בד"כ לנשים טיפול שמרני (המתנה ללא התערבות פעילה) או טיפול תרופתי. מחקרי השוואה אקראיים ומבוקרים מורים כי שלושת השיטות כנראה קשורות בשיעורים דומים של זיהומים גינקולוגים, כולל המחקר הגדול ביותר המכונה "MIST", שכלל 1200 נשים (BMJ 2006;332:1235-8). אך עד כה פורסמו מעט מאד מאמרים שבחנו האם לשיטה שמשמשת לסיום ההיריון הלא תקין יש השפעה על הפריון בעתיד – שאלה מרכזית עבור האישה והמטפלים בה.


תוצאות המעקב של מחקר גדול ואקראי זה מורות שלריקון הניתוחי של חלל הרחם אין יתרון מבחינת הפריון העתידי בהשוואה לטיפול שמרני או תרופתי. ניתן לצפות שכ- 80% מהנשים ילדו תוך חמש שנים לאחר ההפלה העצמונית, כאשר יש לזכור שלא כל הנשים שנכללו במחקר שאפו להריון נוסף. התוצאות תואמות את הממצאים של מחקרים קודמים שהראו כי בביקורת עם היסטרוסקופיה לא נמצאו, 6 חודשים לאחר הפלה שלמה עצמונית ללא ריקון כירורגי, הידבקויות בחלל הרחם (J Am Assoc Gynecol Laparosc 2002;9:182-5). יתרה מזאת, שני מחקרי מעקב קודמים מצאו במעקב של עד 6 שנים שאין הפרעה לפריון או להריון לאחר טיפול תרופתי בהפלה עצמונית (Hum Reprod 2005;20:1749-50; 3355-9). חשוב להביא נתונים אלו בפני אישה ששוקלת את דרך הטיפול בהפלה עצמונית, וזאת בנוסף לשיקולים של נוחות, עלות, סיכונים ותופעות לוואי.

שם המאמר: "ההיארעות של הריון לאחר טיפול שמרני, תרופתי או ניתוחי בהפלה עצמונית בשליש הראשון של ההיריון: מעקב ארוך טווח של מחקר אקראי מבוקר על טיפול בהפלות עצמוניות."

Smith LFP, Ewings PD, Quinlan C. Incidence of pregnancy after expectant, medical, or surgical management of spontaneous first trimester miscarriage: long term follow-up of miscarriage treatment (MIST) randomised controlled trial. BMJ 2009;339:b3827.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)