האם מנוחה במיטה מיד לאחר החזרת עוברים מסייעת להצלחת הטיפול?

האם מנוחה במיטה מיד לאחר החזרת עוברים מסייעת להצלחת הטיפול?

תוכן עניינים

באופן היסטורי מקובל היה להמליץ לנשים שעוברות טיפול עם הפריה חוץ גופית לנוח במיטה מיד לאחר החזרת העוברים. ההיגיון מאחורי המלצה זו נבע מהאמונה שהפחתה בפעילות הגופנית עשויה לסייע במניעת פליטת העוברים מחלל הרחם.

מחקרים מורים

מחקרים מורים שפליטת העוברים מהרחם אינה תופעה נדירה מאד, כך שב- 6 עד 16 אחוז מהנשים ניתן למצוא את העוברים מחוץ לרחם, בנוזל שבאזור הפה החיצוני של צוואר הרחם, תוך 15 דקות לאחר ההחזרה.

ניסו להסביר את פליטת העוברים מהרחם כנובעת מהתכווצות של דופן הרחם, או מנגיעה של הצנתר ששימש להחזרת העוברים בתקרת חלל הרחם או מהחלקה של העוברים במסלול בו עבר הצנתר. עם זאת, היכולת של הפחתה בפעילות הגופנית לשמר את העוברים ברחם הוטלה בספק.

מספר מחקרים לא מצאו קשר בין שיעורי ההיריון ומנוחה במיטה. למרות זאת, גם כיום במרכזים רבים עדיין ממליצים על מנוחה לאחר ההחזרה. כמו כן, סקר בין רופאים הראה שרבים מהם סבורים שמנוחה לאחר ההחזרה חשובה יותר משימוש בהנחיית אולטראסאונד בעת ההחזרה. בדומה, מחקר שנעשה בבי"ח השרון מצא שגם כאשר יעצו לנשים בדבר חוסר התועלת שבמנוחה במיטה, עדיין כ- 60% מהנשים בחרו לנוח במיטה.

במחקר חדש

במחקר חדש, שנערך בסן-פרנסיסקו, ניסו חוקרים לחזור ולבדוק באופן אקראי ומבוקר האם מנוחה במיטה לאחר ההחזרה משפרת את הסיכוי להשגת הריון. נשים שעברו 164 מחזורי הפריה חולקו באופן אקראי לנוח במשך 30 דקות לאחר החזרת העוברים או להשתחרר מידי לביתן.

נמצא ששיעור ההריונות בהם הודגם דופק עוברי בבדיקת אולטראסאונד היה דומה בשתי הקבוצות (50.0% מול 46.3%). מסקנת החוקרים הייתה על כן שמנוחה במיטה במשך 30 דקות לאחר החזרת עוברים לא משפרת את שיעורי ההיריון.

ניתן לטעון שמנוחה בת 30 דקות, כפי שנבדק במחקר זה אינה מספיק ארוכה. אך גם מחקר שהשווה מנוחה של 20 דקות מול מנוחה ממושכת בת 24 שעות לא מצא הבדל בשיעורי ההיריון. נראה, שלמרות העדר תמיכה מחקרית, מרכזים רבים ימשיכו להמליץ על מנוחה במיטה לאחר החזרת עוברים, בעוד שמרכזים אחרים אימצו בשנים האחרונות את ההמלצה על חזרה מידית לפעילות שגרתית.

Bed rest after embryo transfer: a randomized controlled trial,
Purcell KJ, Fertil Steril 2007;87:1322–

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: