ההשפעה של טיפולי פריון על יחסים בין בני זוג נשואים

ההשפעה של טיפולי פריון על יחסים בין בני זוג נשואים

תוכן עניינים

מחקרים שבדקו את ההשפעה של אי פריון וטיפולי הפריה חוץ גופית על מערכת היחסים של בני זוג נשואים, העלו עד כה עדויות מנוגדות.
במחקר החדש בדקו חוקרים מהלסינקי שבפינלנד את הנטל של טיפולי הפריה על המערכת הזוגית. החוקרים הביאו בחשבון גורמי דחק אחרים בחיי בני הזוג, ואת מאפייני בעיית האי פריון והטיפול שקיבלו הזוגות ביחס למערכת היחסים בנישואין.במחקר נכללו 367 זוגות שהצליחו להשיג בטיפולי הפריה הריון עם עובר אחד. הזוגות הושוו לקבוצת ביקורת שכללה 379 זוגות עם הריון עם עובר אחד, שהושג באופן עצמוני (ללא טיפול). הזוגות נבדקו כאשר הילד היה בן חודשיים ובגיל שנה אחת. הזוגות גם דיווחו על מאורעות חיים מלחיצים ודיכאון בהריון.

החוקרים לא מצאו הבדלים

החוקרים לא מצאו הבדלים בין הקבוצות ביחס לסיפוק בחיי הנישואים והחיבור בין בני הזוג. המשיכה המינית של גברים בקבוצת היה נמוך חודשיים לאחר הלידה ומאורעות חיים מלחיצים החלישו אותה עוד יותר.

דיכאון בלידה ניבא הידרדרות ביחסי הנישואין רק בזוגות בקבוצת הביקורת. מספר טיפולים לא מוצלחים היה קשור דווקא עם חיבור זוגי טוב והסכמה בין בני הזוג אצל נשים שעברו טיפולי הפריה. הפלות עצמוניות והריונות מרובים בעבר ניבאו סיפוק ירוד בנישואים בקרב נשים שטופלו, בעוד שאי פריון ממושך והריונות בעבר ניבאו יחסים גרועים בנישואים אצל גברים שעברו טיפולים.

מסקנת החוקרים

מסקנת החוקרים הייתה שטיפולי הפריה חוץ גופית לא מהווים גורם סיכון להסתגלות בנישואין. הלחץ המשותף של אי הפריון עשוי אפילו לייצב את מערכת היחסים של זוגות נשואים.

מחקר זה חשוב בעיני מאחר ופעמים רבות אני נשאל ע"י מטופלים מה צפוי לזוגיות שלהם בעקבות טיפולי ההפריה החוץ גופית שהם עוברים. מחקר זה מוכיח לכאורה, שלפחות עבור זוגות שהצליחו בטיפול, הרי שחווית הטיפול שהינה לעתים מלחיצה ומתישה, דווקא מגבשת את הזוגיות לאחר הלידה.

תצפית זו תומכת בניסיוני, אך ברור שכאשר ההצלחה מתמהמהת עלולה להיות השפעה שלילית של הטיפולים על חיי הנישואין. בנוסף, ברור שזוג שעוד לפני שנתגלתה בעיית אי הפריון הזוגיות שלהם לא הייתה יציבה, ספק עם הלחץ החדש של הטיפולים ישקם את יחסיהם.

ממצאי המחקר מעודדים ותואמים גם מחקרים חדשים המעידים על יחסים טובים יותר בין הורים לילדים שנולדו לאחר טיפולי הפריה.

Human Reproduction 2007;22:1481-1491
Repokari et al. Infertility treatment and marital relationships: a 1-year prospective study among successfully treated ART couples and their controls

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: