הורמון גדילה: מה מקומו בשיפור תוצאות של הפריה חוץ גופית?

הורמון גדילה: מה מקומו בשיפור תוצאות של הפריה חוץ גופית?

תוכן עניינים

הורמון הגדילה חיוני

הורמון הגדילה חיוני להתבגרות נורמאלית וממשיך להיות בעל תפקיד בפעילות השחלתית גם באישה הבוגרת. נראה שלהורמון הגדילה יש תפקיד בהתפתחות הזקיקים גם ברמת הביצית וגם ברמת ייצור ההורמונים. תואר בעבר שנשים עם חסר מולד בהורמון הגדילה נדרשות לטיפולים עם השראת ביוץ על מנת להרות. חוקרים מצאו שרמות גבוהות של הורמון הגדילה בנוזל מהזקיקים קשורות לאיכות טובה של העובר ומעלות את הסיכוי שהעובר ישתרש. בהתאם, כבר שנים רבות נדונה השאלה האם בנשים שעוברות טיפולי הפריה חוץ גופית, ובייחוד כאלה שמתקשות להגיב היטב לתרופות המקובלות לשם גירוי שחלתי, יש היגיון להוסיף גם זריקות של הורמון גדילה. מחקרים שונים נערכו במהלך העשרים שנה האחרונות, אך עדיין אין הסכמה האם יש נשים שיכולות להנות מתוספת של הורמון גדילה במהלך ההכנה לשאיבת ביציות.
עליה קלה בשיעור לידות החי,

דווחה בעבר, בקרב נשים עם תגובה שחלתית נמוכה שקיבלו תוספת של הורמון גדילה בעת שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית. אבל, סקירה של כלל המחקרים הראתה מובהקות גבולית בלבד וההמלצה הייתה להמתין למחקרים נוספים, לפני שאפשר יהיה לתת המלצה קלינית התומכת חד משמעית בהוספת הורמון גדילה בטיפולי הפריה. מחקר סקירה חדש יותר, שכלל 10 מחקרים אקראיים, בהם השתתפו 440 מטופלות, לא מצא תועלת בהוספת הורמון גדילה למטופלות בהפריה חוץ גופית שהינן בעלות תגובה שחלתית תקינה. לעומת זאת, עבור נשים עם תגובה שחלתית נמוכה (על פי הגדרות נבדלות במחקרים השונים) הייתה עליה משמעותית בשיעור ההיריונות (יחס סיכוי 3.28, רווח סמך של 95%: 1.74-6.20) ובשיעור לידות החי (יחס סיכוי 5.39, רווח סמך של 95%: 1.89-15.35). ממצאים אלה מבוססים למעשה רק על ארבעה מחקרים שהעריכו את השפעה של הוספת הורמון גדילה לנשים עם תגובה שחלתית נמוכה במחזור הקודם ומצאו עליה משמעותית בשיעורי ההיריון, אבל לכאורה ללא שיפור בשיעורי לידות החי. יתרה מזאת, צוין שבמחקרים השתמשו בהגדרות, פרוטוקולים ומדדי תוצאה שונים. לאחרונה, מחקר אקראי מבוקר חדש לא מצא הבדלים בשיעור ההריונות ולידות החי כאשר הורמון גדילה ניתן לנשים עם תגובה שחלתית חלשה, כשעברו טיפולי הפריה עם פרוטוקול של אנטגוניסט להורמון משחרר גונודוטרופינים (כמו צטרוטייד או אורגלוטראן) (Eftekhar et al.,2013).

לסיכום

אין כיום הוכחות ברורות ביחס לתועלת של הוספת הורמון גדילה באופן שגרתי לטיפולי הפריה חוץ גופית. יתכן וקיימת השפעה חיובית של שימוש בתוספת הורמון גדילה עבור נשים עם תגובה שחלתית נמוכה. אבל ממצאים אלה מתבססים על מחקרים חלשים, הטרוגניים ולעתים סותרים. נדרשים מחקרים גדולים ואיכותיים יותר, בטרם ניתן יהיה להמליץ בברור על שימוש בהורמון גדילה עבור נשים עם תגובה שחלתית נמוכה.
המלצת מומחי הוועדה למדיניות ונהלים של החברה הבריטית לפריון משנת 2015 מורה, שעל בסיס הנתונים שדווחו עד כה, לא ניתן להמליץ על טיפול שגרתי עם הורמון הגדילה על מנת לשפר את תוצאות טיפולי הפריה חוץ גופית. כלומר לא ניתן לתמוך כיום במתן שגרתי של הורמון גדילה למטופלות הפריה.
Nardo LG, El-Toukhy T, Stewart J, Balen Ah, Potdar N.
British Fertility Society Policy and Practice Committee: Adjuvants in IVF: Evidence for good clinical practice.
Human Fertility, 2015; 18: 2–15.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: