הזרעה תוך רחמית: למי, מתי ואיך?

הזרעה תוך רחמית: למי, מתי ואיך?

זוג מתחבק עם התינוק שלו
תוכן עניינים

הזרעה אוIUI  (= Intrauterine Insemination) היא פעולה שכיחה במסגרת טיפולי פריון. להזרעה יש בד"כ שני שלבים: בשלב הראשון, מבוצעת במעבדת הזרע "השבחה" של הזרע, קרי שטיפה של הזרע מחומרים (כמו פרוסטגלנדינים), שנמצאים בפליטה, ועלולים לגרום לכאבים אם יוזרקו ישירות לרחם. בשלב השני, הרופא מזריק בעזרת צנתר פלסטיק, שמוחדר בעד תעלת צוואר הרחם, את הזרע "המושבח" לתוך חלל הרחם.

מה המטרה של ביצוע הזרעה?

להזרעה יש לה שתי מטרות עיקריות. הראשונה, ״להשביח״ את הזרע, כלומר לבודד ולרכז את הזירעונים הטובים ביותר בפליטה. השנייה, לעקוף את "התנאים העוינים" לזרע בנרתיק ובצוואר הרחם, על ידי החדרה של הזרע המושבח ישירות לחלל הרחם, בסמוך לפתחים של החצוצרות.

כיצד הזרעה משפרת את הסיכוי להרות?

יש לזכור שזרעון בודד לא מספיק להפרות את הביצית. רק אם יגיעו מאות אלפי תאי זרע בתנועה לסביבות הביצית שבחצוצרה תתרחש הפריה.  הזרעה משפרת את הסיכוי להרות, מאחר שהיא מבטיחה בד"כ, שכמות מספיקה של זרע איכותי תגיע למקום הנכון במועד הנכון.  מובן שלהצלחת הטיפול חשוב שההזרעה תבוצע באופן מדויק, בסמוך למועד הביוץ. לעתים קרובות מוסיפים זריקת אוביטרל בעת ביצוע הזרעה, זאת על מנת להגביר את הוודאות ביחס למועד הביוץ.

מתי משלבים הזרעה עם השראת ביוץ?

כאשר לאישה אין ביוץ סדיר יש צורך להוסיף תרופות להשראת ביוץ על מנת לאפשר תזמון נוח של ההזרעה. כאשר מספר הזרעות במחזור ביוץ טבעי כשלו, מקובל להוסיף תרופות להשראת ביוץ. זאת מאחר שהבשלה של מספר ביציות בו זמנית תגביר את הסיכוי שביצית תופרה בעקבות ביצוע הזרעה. הבעיה שבמקרה זה קיים סיכון של ממש להיריון מרובה עוברים.

למי נועדו טיפולים עם הזרעות?

הסיבות העיקריות שבגללם מפנים לביצוע הזרעה היא איכות זרע נמוכה או כישלון בניסיונות חוזרים להרות באופן טבעי. בנוסף, מחקרים מראים שגם עבור מי שמטופלת עם תרומת זרע, הזרעה תוך רחמית יעילה יותר, מהשמת הזרע בסמוך לצוואר הרחם בנרתיק.

מתי הזרעה לא מתאימה?

כאשר יש בפליטה פחות מעשרה מיליון תאי זרע בתנועה או כאשר אין בכלל תאי זרע עם צורה (מורפולוגיה) תקינה, מקובל להפנות ישירות לטיפולי הפריה חוץ גופית.  גם עבור נשים מבוגרות (מעל גיל 39-40 שנה), שכבר מנסות זמן מה להרות, מקובל לוותר על הזרעות ולהפנות ישר לטיפולי הפריה.

עברנו ברור ונמצא שהכול בסדר. מדוע הציעו לנו טיפול עם הזרעה?

הזרעה נחשבת טיפול מקובל עבור זוגות עם אי פריון ״מסיבה בלתי מוסברת.״ כלומר זוגות שעברו ברור (למשל הערכת ביוץ, בדיקת זרע, צילום רחם) ולא נמצאה אצלם בעיה ברורה.  בד"כ מקובל לעבור מספר הזרעות בביוץ טבעי ואחר כך כשלוש הזרעות במחזור עם תרופות להשראת ביוץ (כמו גונל F או פיוריגון). מאחר שרוב ההריונות מושגים תוך שלוש הזרעות עם זריקות, מקובל לאחר מכן להפנות את האישה או את בני הזוג לטיפולי הפריה, כמובן בכפוף לגיל האישה ונתונים נוספים.    

מה הסיכונים בטיפולי הזרעה?

אין סיכונים רבים לטיפול הזרעה. לעתים האישה תחוש כאב סמוך לאחר ההזרעה, בגלל חומרים שמצויים בפליטה שלא עברה שטיפה מספקת.  דימום נרתיקי קל מתרחש לעתים, מיד לאחר ההזרעה, בגלל הנגיעה בתעלת צוואר הרחם עם הצנתר. יש אפשרות נדירה מאד של החדרת זיהום לרחם בגלל חיידק שמצוי בפליטה.

האם ניתן לבחור את מין העובר בעת ביצוע הזרעה?

מין העובר נקבע על ידי הזרעון, שיכול להכיל את כרומוזום המין הנקבי (X) או הזכרי (Y). מפתה על כן לחשוב שבעזרת "השבחה" מיוחדת ניתן לבודד ריכוז גבוה יותר של תאי זרע, שמכילים דווקא את כרומוזום המין שרצוי לבני הזוג. למרות ששירות מסוג זה מוצע על ידי מספר מעבדות זרע בישראל, היעילות של השיטה עדיין לא ברורה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)