הזרעות

תוכן עניינים

איך כדאי לאסוף את הזרמה לקראת בדיקת זרע או השבחה?

מתן הזרע באוננות מבטיח שהזרמה נאספת בשלמותה ובאופן הנקי ביותר. קשה במשגל נסוג להבטיח שכל הזרע באמת ייאסף. זאת מאחר ולעתים קרובות הגבר אפילו לא מודע לכך שפלט כבר את הטיפה הראשונה, אותה טיפה שמכילה דווקא את הריכוז הגבוה ביותר של זרע (לאחריה רוב הנוזל בזרמה מקורו בבלוטות הנלוות כמו הפרוסטטה ובלוטת יתרת האשך).

מאחר ובכל זאת ישנם גברים שלא מסוגלים להגיעה לפליטה מלאה באוננות או שמעדיפים מסיבות הלכתיות להימנע מאוננות, ניתן לאסוף את הזרמה על ידי קיום יחסים עם קונדום מיוחד הניתן לרכישה במספר בתי מרקחת (בעיקר באזור בני ברק). היתרון של הקונדום המיוחד הוא שאינו מכיל קוטל זרע ויש בו חור זעיר, שלכאורה מבטל את איסור "החציצה". הבעיה בצורת איסוף זו, כמו גם במשגל נסוג, הוא שלעתים מאבדים חלק מהזרע בשלב ההעברה לצנצנת האיסוף. בנוסף, לעתים קרובות נוגעים במהלך איסוף הזרע בחלק הפנימי של צנצנת האיסוף. דבר זה עלול לזהם (עם חיידקים) את הזרמה וכך תפגע תוצאת בדיקת הזרע.

למה הצבע של הזרע לאחר השבחה הוא ורוד?

הדבר נועד לסמן לרופא שהזרע עבר שטיפה, תהליך שמאפשר החדרת הזרמה לחלל הרחם ללא חשש שהזרמה תגרום להתכווצויות כואבות של הרחם (דבר שעלול להתרחש גם כאשר שטיפת הזרע לא מלאה). הוספת הצבע לזרמה לאחר שטיפתה נעשית במיוחד במעבדות היכן שמשתמשים בזרע של תורם אותו לעתים לא שוטפים (או "משביחים") ופשוט שמים אותו בפתח של צוואר הרחם. לאור תוצאות חד משמעיות של מחקרים אני תמיד ממליץ לנשים שעוברות טיפול עם תרומת זרע לעבור גם השבחה והזרעה.

בעלי נוסע לחו"ל בעת הביוץ שלי, האם ניתן לשמור את הזרע שלו בהקפאה?

יש בהחלט אפשרות להסתייע בהקפאת זרע ולעבור טיפולי הזרעה במועד שמתאים לך. תהליך ההקפאה נעשה בבנק הזרע, שמצוי כמעט בכל מרכז רפואי גדול. אבל, הקפאת הזרמה כרוכה בתשלום ולעתים פוגעת באיכות הזרע. בכל זאת זה פתרון מצוין במקרים מסויימים.

האם צריך לנוח לאחר קיום יחסים?

נשים רבות חשות שלאחר קיום היחסים, בייחוד אם הן נעמדות, מרבית הזרמה נשפכת החוצה מהנרתיק. האמת היא, שאומנם חלק גדול מהזרמה אכן נשפך החוצה, אבל תאי הזרע רבים וזריזים, ובאופן נורמלי תוך דקות מסיום היחסים הם כבר הצטברו בכמות מספקת בצוואר הרחם ומעבר לו. בכל מקרה לא מזיק להישאר כ- 20 דקות במנוחה במיטה לאחר קיום יחסים, רצוי בשכיבה על הגב, אבל אין להיבהל מכך שחלק מהזרמה נשפכת מהנרתיק.

האם צריך לנוח לאחר הזרעה?

לא, מעבר למנוחה של מספר דקות על הכיסא מיד לאחר ההזרעה, שנועדה לאפשר צוואר הרחם לחזור "ולהיסגר", אין תועלת במנוחה לאחר הזרעה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: