הטבעת הנרתיקית (נוברינג): תשובות לשאלות נפוצות

הטבעת הנרתיקית (נוברינג): תשובות לשאלות נפוצות

תוכן עניינים

מה היא הטבעת הנרתיקית? מה היתרונות של השימוש בטבעת? כיצד פועלת הטבעת?

פרופ' דניאל זיידמן וד"ר עמוס בר,
החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית.


מה היא הטבעת הנרתיקית?


הטבעת הינה אמצעי מניעה משולב במינון נמוך והיא מכילה, אין לבלבל את הטבעת עם ההתקן התוך רחמי שלעיתים בטעות נקרא "טבעת" על ידי חלק מהנשים.
בדומה לגלולות, נגזרות סינטטיות של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. הטבעת עשויה מפלסטיק גמיש ושקוף, וקוטרה כ- 5 ס"מ. הטבעת מוחדרת לנרתיק על ידך ונשארת שם למשך 21 ימים ברצף ולאחריהן עליך להוציא את הטבעת מהנרתיק ל- 7 ימי הפסקה. במהלך ימי ההפסקה תחווי את הדמם הווסתי.


מה היתרונות של השימוש בטבעת?

1. מדובר באמצעי מניעה יעיל מאד, בטוח ודיסקרטי.
2. אין צורך לזכור ליטול גלולה מידי יום.
3. בשל הספיגה הרציפה הטבעת מכילה הורמונים במינון הנמוך מזה המצוי בגלולות.
4. המינון הנמוך של האסטרוגן בטבעת עשוי להפחית את שיעור תופעות הלוואי, כמו כאבי ראש וגודש בחזה.
5. המינון ההורמונאלי הנמוך מפחית בד”כ גם את עוצמת הדמם ואת מידת הכאב במחזור.
6. הספיגה הקבועה של ההורמונים מהטבעת קשורה גם במחזורים סדירים במיוחד, עם פחות דימומים בין וסתיים והכתמות.

כיצד פועלת הטבעת?


הטבעת משחררת במשך 21 יום שני הורמונים סינתטיים – אסטרוגן ופרוגסטרון, ומונעת הריון בשלוש דרכים:
1. היא מעכבת ביוץ – ההורמונים שבגלולה מונעים את שחרור הביצית מתוך השחלה. ללא ביצית אין אפשרות להפריה והריון.
2. להורמונים שבטבעת יש פעילות מעכבת על רירית הרחם שמונעת השרשה של הביצית המופרית.
3. הטבעת מעלה את צמיגות ריר צוואר הרחם – עיבוי הריר מקשה על חדירת הזרע.

האם יש לפנות לרופא לשם התאמת הטבעת?


הטבעת משווקת בקוטר אחד שמתאים לכל הנשים. הטבעת מוכנסת על ידי האישה לנרתיק פעם בחודש ומוצאת על ידה כעבור שלוש שבועות על מנת לאפשר דמם וסתי. השימוש בטבעת מחייב אומנם, בדומה לגלולות, מרשם מרופא, אך אין צורך בבדיקה מיוחדת או התאמה על ידי רופא של הטבעת. אין דרך לא נכונה להחדרה של הטבעת ואם הטבעת מונחת באופן נוח בנרתיק, הרי שהיא מונחת באופן נכון.


מתי להתחיל את השימוש בטבעת?


• בשימוש בטבעת בפעם הראשונה או לאחר הפסקה בנטילת גלולות יש להתחיל ליטול את הגלולה הראשונה ביום הראשון של הווסת. באופן זה תהי מוגנת מיד מפני היריון.

• במעבר מגלולה יש לסיים את החפיסה אותה הנך נוטלת ולהתחיל את השימוש בטבעת בדיוק באותו יום בו עמדת להתחיל את חפיסת הגלולות הקודמות שנטלת.
• לאחר הפסקת הריון/הפלה בשליש ראשון ניתן להתחיל את השימוש בטבעת מיידית.
• לאחר הפלה בשליש שני, ניתן להתחיל את השימוש בטבעת21-28 ימים לאחר התהליך, אך רק לאחר התייעצות עם הרופא.
• לאחר לידה (בתנאי שאינך מניקה) ניתן להתחיל את השימוש בטבעת 21-28 יום אחרי הלידה. אך מאחר וקיים רפיון של דפנות הנרתיק לאחר לידות חוזרות, דבר שיכול להעלות את הסיכוי שהטבעת תפלט, עדיף להמתין לביקורת לאחר הלידה ולוודא עם הרופא שאין בעיה לשימוש בטבעת.

שאלות חשובות


האם הטבעת יעילה?
הטבעת הנרתיקית הינה אחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר. כאשר משתמשים בטבעת בהתאם להוראות יעילותה במניעת הריון גבוהה מ-99% בדומה לגלולה.

מה מינון ההורמונים בטבעת?
מחקרים מורים כי החשיפה להורמונים תוך שימוש בטבעת נמוכה בכחצי בהשוואה לגלולות או למדבקה. זהו למעשה התכשיר ההורמונאלי המשולב שמציע את המינון הנמוך ביותר שמשווק כיום.

איך מחדירים את הטבעת?
את הטבעת תחדירי לנרתיק בעצמך. לוחצים את הטבעת הגמישה בין שתי אצבעות, ומחדירים אותה בקלות לנרתיק, בדומה להכנסת טמפון.


איך מוציאים את הטבעת?
כאשר תחדירי אצבע לנרתיק תוכלי לחוש בקלות בטבעת. קל מאד למשוך עם אצבע אחת את הטבעת מתוך הנרתיק. הרמה של רגל אחת על כיסא או האסלה, והפעלת לחץ בטני כלפי מטה כמו ב"יציאה," תוריד את כיפת הנרתיק כלפי מטה ויכולה להקל על הוצאת הטבעת.

האם הטבעת יכולה ללכת לאיבוד בגופי?
בקצה העליון של הנרתיק מצוי הפתח של צוואר הרחם. מאחר שקוטרו מילימטר בלבד, הרי שאין כל סיכוי שהטבעת תחדור לרחם או לבטן ו"תלך לאיבוד." יתכן ובפעמים הראשונות ייקח קצת זמן עד שתמצאי את הטבעת בנרתיק, אך תהי רגועה, היא תמצא, ואחרי התנסות קצרה ההוצאה תיקח מספר שניות.

מתי אקבל מחזור?
הדמם הווסתי יגיע זמן קצר לאחר שתוציאי את הטבעת מהנרתיק. ללא קשר ליום הגעת הווסת, עוצמתה ומשכה, יש להחדיר טבעת חדשה לנרתיק לאחר לא יותר מ- 7 ימי הפסקה. במידה ולא קיבלת מחזור פעמיים ברציפות או אם את חושדת שאת בהיריון, אל תתחילי את השימוש בטבעת הבאה עד שהרופא ינחה אותך לעשות כן.

האם ניתן לקבוע את מועד השימוש בטבעת כך שלא אחווה את הווסת בסוף השבוע?
כן, ניתן לשנות את היום בשבוע בו את מתחילה באופן קבוע את השימוש בטבעת, כך שמועד הווסת ישתנה. הדבר נעשה על ידי קיצור שבוע ההפסקה שבין הכנסת והוצאת הטבעות. כלומר את יכולה להתחיל את השימוש בטבעת החדשה תוך המתנה של פחות משבוע ימים מאז שהוצאת את הטבעת הקודמת. אשמח אם תתייעצי עימי ואעזור לך לחשב זאת.

האם צריך להוציא את הטבעת לפני קיום יחסי מין?
לא, יש להותיר את הטבעת במקומה בנרתיק באופן רציף במשך שלושת השבועות ואין צורך להוציאה מהנרתיק בעת קיום יחסי מין.

מה קורה אם שוכחים להוציא את הטבעת מהנרתיק בזמן?
בטבעת יש הורמונים שמספיקים ליותר משלושה שבועות. בהתאם, אם שכחת את הטבעת בנרתיק מספר ימים, ואפילו עד 10 ימים, את עדיין מוגנת. במקרה זה עליך להוציא את הטבעת וכעבור שבוע של הפסקה להקפיד להחדיר טבעת חדשה במקומה.

מה עושים אם שוכחים להחדיר טבעת חדשה לאחר שבוע ההפסקה?
אם עבר יותר משבוע מאז שהוצאת את הטבעת מהנרתיק, הרי שאת כבר לא מוגנת. עליך להחדיר טבעת חדשה, אך רק כעבור שבוע תהי שוב מוגנת ועד אז עליך להשתמש באמצעי מניעה חליפי, כמו הקונדום. במידה וקיימת יחסי מין לא הגנה נוספת עליך לשקול לקחת מיד את גלולת "הבוקר שאחרי" (פוסטינור או נורלבו).

האם הטבעת יכולה להישמט מהנרתיק?
לעתים נדירות הטבעת עלולה להשמט מהנרתיק. קוטרה של הטבעת תוכנן כך שהשרירים הטבעתיים בפתח הנרתיק ימנעו מהטבעת לצאת מהנרתיק בטעות. עם זאת, נשים לאחר לידות מרובות או כאלו עם צניחה של הרחם או קירות הנרתיק צריכות להיות ערניות יותר לאפשרות זו. מומלץ לבדוק בקביעות, על ידי החדרת אצבע לנרתיק, האם הטבעת עדיין מצויה בנרתיק.

מה עושים אם הטבעת נשמטה בטעות מהנרתיק?
הטבעת מתוכננת כך שרק לעתים רחוקות מאד, בשכיחות של 2.3% בשנה, הטבעת נשמטת מהנרתיק. במידה וזה קרה, ניתן לשטוף אותה במים פושרים ולהחזירה לנרתיק. יעילות ההגנה מפני הריון נשמרת במידה שהטבעת לא הייתה מחוץ לנרתיק יותר משלוש שעות. אם הייתה מעל 3 שעות מחוץ לנרתיק עליך להשתמש באמצעי מניעה נוסף, כמו קונדום ולפנות לרופא לייעוץ.

האם מותר להשתמש בטבעת במידה ויש הפרשות או יובש בנרתיק?
אין מניעה להשתמש בטבעת גם בנוכחות הפרשות או יובש בנרתיק והדבר לא פוגע ביעילותה. ישנן נשים שמציינות התגברות של ההפרשות בנרתיק בעקבות השימוש בנרתיק, בעוד שנשים אחרות מציינות שיפור ביובש בנרתיק, ואף בשביעות הרצון המינית, בעקבות הפרשת ההורמונים המקומית מהטבעת.

האם מותר להשתמש בטמפון?
נוכחות של הטבעת בנרתיק אינה מונעת או מפריעה לשימוש בטמפונים במחזור.

האם ניתן להשתמש בטבעת ברצף?
למרות שהמלצות היצרן אינן מורות על כך, הרי שישנם מחקרים המורים כי בטוח להשתמש במספר טבעות ברצף, מבלי להסיר אותן לשבוע הפסקה בין טבעת לטבעת. שימוש באופן רציף אינו פוגע ביעילות הטבעת, אך עשוי להפחית את סך ימי הדמם הוסתי ואת שכיחות תופעות הלוואי שקשורות למחזור.

עד איזה גיל ניתן להמשיך את השימוש בטבעת?
מאחר והטבעת מכילה מינון נמוך מאד של הורמונים, הרי שאין כיום הגבלה על הגיל לשימוש בטבעת, גם מעבר לגיל 40, זאת כמובן רק במידה שאת בריאה, אינך מעשנת, אינך סובלת מעודף משקל קיצוני ולאחר שהתייעצת עם הרופא המטפל שלך.

האם הטבעת גורמת לבחילות?
מדובר בתופעה מוכרת עם התחלת השימוש בטבעת, אך היא חולפת בד”כ תוך מספר חודשים.

האם הטבעת גורמת להשמנה?
השמנה עקב שימוש בטבעת נדירה יחסית. בחודשים הראשונים לשימוש בטבעת, מצטברים נוזלים בגוף שבאים לידי ביטוי כגודש בחזה ותחושת מלאות בבטן. סימנים אלה מתפרשים לעתים כהשמנה, אולם הם חולפים לאחר מספר חודשי הסתגלות.

האם הטבעת גורמת לשיעור יתר ואקנה?
הטבעת אינה גורמת לשיעור יתר ואף עוזרת לטיפול באקנה.

האם יש לעשות הפסקה לאחר שימוש ממושך בטבעת?
בעבר היו מי שחשבו כי כדאי לעשות הפסקה בנטילת גלולות ל”ניקוי הגוף" כל מספר חודשים. היום אנו יודעים שאין כל צורך לעשות הפסקה כזו בשימוש בטבעת, גם אם מספר טבעות ניטלו ברצף. עלייך לעשות הפסקה רק במידה ואת מתכננת הריון.

האם הטבעת פוגעת בפוריות?
הטבעת אינה משפיעה לרעה על פוריות האישה ועל יכולתה להרות, גם לאחר שנים רבות של שימוש בטבעת ו/או בגלולות. לאחר הפסקת השימוש בטבעת יש מי שהווסת שלה תהיה לא סדירה במשך מספר חודשים. זוהי תופעה שכיחה שיש לקחת בחשבון כשמתכננים היריון. עם זאת, ניתן לעתים קרובות להרות מיידית.

האם צריך תקופת המתנה לצורך "ניקוי הגוף" מההורמונים שבטבעת לפני כניסה להריון?
ניתן להרות ללא חשש כבר בחודש הראשון לאחר הפסקת השימוש בטבעת.

האם מותר למעשנות להשתמש בטבעת?
עישון הוא הרגל רע שפוגע בבריאות. שילוב בינו לבין ההורמונים שבטבעת או בגלולות אינו רצוי. עם זאת, הסיכון בשילוב זה הוא נמוך עד גיל 35, ולכן גם אם את מעשנת את יכולה להשתמש בטבעת. כמובן שההמלצה היא להשתדל להפחית את כמות הסיגריות. אם את מעשנת ובת 35 או יותר, הרי שאסור לך להשתמש בטבעת, לאור העלייה המשמעותית בסיכון ליצירת קרישי דם שעלולים לגרום לפקקת ולתסחיפים.

האם אני אחוש בנוכחות הטבעת בנרתיק?
בד"כ לא תחושי בנוכחות הטבעת בנרתיק, מאחר והחלק העליון של הנרתיק אינו רגיש. הדבר דומה להחדרת טמפון, שנוכחותו אינה מורגשת בנרתיק זמן קצר לאחר החדרתו.
אם את חשה בטבעת יתכן והיא נמצאת קרוב מדי לפתח הנרתיק. דחפי אותה מעט עמוק יותר ואז לא תחושי בה.

האם בן הזוג שלי יחוש בנוכחות הטבעת בנרתיק בעת מגע מיני?
לרוב בן הזוג אינו מודע לקיום הטבעת במיעוט המקרים הוא עשוי לחוש בנוכחותה, אך בדרך כלל זה לא מפריע לקיום יחסים, ויש אף בני זוג שמוצאים בכך דבר חיובי. במידה ונוכחות הטבעת בנרתיק מפריעה ניתן להוציא את הטבעת ולהחזירה לנרתיק תוך שלוש שעות ללא פגיעה בהגנה מפני הריון.

האם ניתן לטבול במקווה עם הטבעת?
מבחינת ההלכה יש פוסקים שרואים בטבעת חוצץ ומחייבים על הוצאתה לפני הטבילה. מאחר והטבעת יכולה להיות 3 שעות מחוץ לגוף ללא אובדן ההגנה נגד הריון, אין שום בעיה להוציאה ולהחזירה למקום מיד אחרי הטבילה לאחר שטיפה במים פושרים.

האם לטבעת השפעה שלילית על פעילות מינית?
מבחינת ההשפעה על פעילות מינית, הרי שעם תחילת השימוש בטבעת ישנן נשים שחווות ירידה בתשוקה המינית. עם זאת, מחקר שהשווה את השפעת השימוש בטבעת לעומת גלולה, מצא עליה בתשוקה המינית ובשביעות הרצון המינית אחרי 12 חודשים. גם מחקר שהשווה את הטבעת לעומת נשים שלא נטלו תכשיר הורמונאלי הראה שיפור משמעותי בתפקוד המיני כעבור שישה חודשי שימוש בטבעת, בעיקר בתענוג המיני, בתדירות ועוצמת האורגזמה, בסיפוק המיני ובעניין המיני. נצפתה גם עליה בתדירות קיום יחסי המין בנשים שהשתמשו בטבעת.

למי השימוש בטבעת מתאים במיוחד?
נשים שלא מסתדרות עם גלולות, כלומר אלו שמתקשות לבלוע גלולות או שלא מצליחות להתמיד בנטילה יומיומית של הגלולות, ימצאו יתרון בשימוש החודשי של הטבעת. יתכן וצורת נטילה חודשית מתאימה גם לנשים עם אורח חיים פעיל מאד או כאלו שיש להן סדר יום לא קבוע.

למי השימוש בטבעת לא מתאים?
הטבעת לא מתאימה למי שיודעת על גורם סיכון משמעותי, אצלה או במשפחתה הקרובה, להיווצרות קרישי דם. הטבעת גם מתאימה פחות למי שיש לה מצב רפואי שעלול להקשות את השימוש בטבעת, לדוגמא, נטייה לעצירות קשה, צניחה של צוואר הרחם או אלו הסובלות מכאבים בעת קיום יחסי מין.

מה קורה אם יש לי דמם תוך כדי שימוש בטבעת ?
תופעת הדימומים שכיחה בעיקר בשלושת החודשים הראשונים לשימוש בטבעת וצפויה לחלוף. זו תופעה נורמאלית, שאינה מחייבת הפסקת השימוש. בהשוואה לנשים שנטלו גלולות המחזורים היו יותר סדירים אצל נשים שהשתמשו בטבעת. ניתן להסביר זאת על בסיס הספיגה הקבועה וללא תנודות של ההורמונים מהטבעת בנרתיק. הופעת דימום או הכתמה אינם פוגעים ביעילות הטבעת, אינם פוגעים בבריאותך, ואת מוגנת מפני הריון בלתי רצוי גם כשהם מופיעים. אם הדמם נמשך מעבר לשלושת החודשים הראשונים לשימוש בטבעת או שהוא בכמות רבה יש להיוועץ ברופא.

מה קורה אם אני סובלת משלשול חמור או הקאות?
מאחר והטבעת אינה מושפעת מספיגה במערכת העיכול, הרי שבניגוד לנטילת גלולות הפרעות במערכת העיכול אינן משפיעות על יעילות הטבעת.

האם נטילת תרופות יחד עם שימוש בטבעת פוגעת ביעילותה?
רק מספר קטן של תרופות, שהשימוש בהן אינו נפוץ, יכול לפגום ביעילות השימוש בטבעת. יש להיוועץ ברופא, במיוחד אם הנך נוטלת תרופות על בסיס קבוע.

האם הטבעת מגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני?
הטבעת אינה יוצרת חציצה ועל כן אינה נותנת הגנה בפני מחלות המועברות במגע מיני. אישה שחשופה לבן זוג חדש צריכה להשתמש ב"הגנה כפולה" בעזרת קונדום בנוסף לטבעת.

הרופא אסר עלי להשתמש בגלולות, האם אני יכולה להשתמש בטבעת?
ההורמונים שמופרשים על ידי הטבעת דומים לאלו המצויים בגלולות. לכן הטבעת לא מתאימה לנשים שאסור להן לקחת גלולות למניעת הריון, כמו נשים מעשנות מעל גיל מעל 35 שנה או אלו שסבלו מסיבוכי קרישיות יתר. בכל מקרה, אין להתחיל להשתמש בטבעת ללא התייעצות עם הרופא.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: