המדבקה למניעת הריון

המדבקה למניעת הריון

תוכן עניינים

מדבקה למניעת הריון, שמציעה את היתרונות הרבים של הגלולה, עם נוחות שימוש ייחודית, מהווה חידוש חשוב בשטח אמצעי המניעה.מה החידוש במדבקה?
תחילת השיווק של "אוורה" בישראל בשנת 2004, מדבקה למניעת הריון, שמציעה את היתרונות הרבים של הגלולה, עם נוחות שימוש ייחודית, מהווה חידוש חשוב בשטח אמצעי המניעה. מחקרים מורים כי אחת הסיבות השכיחות להריון לא רצוי הוא חוסר התמדה בנטילת גלולות. התקווה שהמדבקה, אשר חוסכת מהאישה את הצורך בנטילה יומיומית של גלולות, תשפר את ההיענות של נשים שבוחרות להסתייע באמצעי מניעה יעיל, וכך ימנעו הריונות לא מתוכננים.

מה היא המדבקה?
המדבקה נראית כמו בול גדול (גודלה 4.5 על 4.5 ס"מ), ובכל חפיסה שלוש מדבקות. שנים רבות נדרשו לפתח מדבקות שישחררו באופן רציף מינונים נמוכים של ההורמונים שמצויים בגלולות למניעת הריון. עתה לראשונה בישראל, ולמעשה לראשונה בעולם, משווקת מדבקה שמשחררת נגזרות של אסטרוגן ופרוגסטרון במינון נמוך ביותר.

איך משתמשים במדבקה?
האישה יכולה להדביק את המדבקה בעצמה על פני העור בכל אחד מארבעת האזורים המומלצים: הבטן התחתונה, החלק עליון של הזרוע, הישבן או החלק העליון של הגו (אך לא על השדיים!), אין הבדל בספיגת ההורמונים בין אזורים אלה. המדבקה אינה מפריעה לתפקוד היומיומי, כלומר אין צורך להסירה בעת רחצת הגוף או בזמן פעילות גופנית כל שהיא.
מחזור טיפול כולל השמה של מדבקה חדשה מידי שבוע, במשך שלושה שבועות, ואחר כך שבוע אחד ללא מדבקה. במשך שבוע "ההפסקה" צפוי שיופיע המחזור. את המחזור הבא, מתחילים על ידי השמת מדבקה חדשה כעבור בדיוק שבוע מיום הסרת המדבקה האחרונה, כלומר מתחילים תמיד את מחזור הטיפול באותו יום בשבוע.
יש מספר כללים שיש להקפיד עליהם בעת הדבקת המדבקה. לאחר הדבקת המדבקה יש ללחוץ על פניה בחוזקה במשך לפחות 10 שניות. אין לשים קרמים, איפור, תמיסות או אבקות מעל או מתחת למקום בו מדביקים את המדבקה. יש להימנע מהשמת המדבקה על פני עור אדום, מגורה, חתוך או סדוק. אסור לכתוב על המדבקה. בעת החלפת המדבקה יש לשים אותה תמיד באזור חדש על פני העור, אם כי האזור החדש יכול להיות באותו חלק גוף.

מה היתרונות של המדבקה?
אצל חלק מהנשים להן מומלץ השימוש במדבקה מתעורר חשש באשר ליעילות המדבקה למניעת הריון. כלומר, האם באמת ניתן להבטיח מניעת הריון כמעט מושלמת על ידי אמצעי מניעה שהשימוש בו כרוך רק בהדבקת מדבקה על פני העור. חשוב על כן להדגיש כי היעילות של המדבקה נתמכת במחקרים מקיפים שמוכיחים חד משמעית כי היעילות של המדבקה גבוהה ומוערכת בלמעלה מ- 99% (כלומר בקרב 100 נשים שישתמשו במדבקה במשך שנה פחות מאישה אחת תהרה). יתרה מזאת, במחקר גדול נמצא כי שיעור ההריונות הלא מתוכננים, אצל נשים שהשתמשו במדבקה, היה לאחר 6 חודשים כמחצית מזו של נשים שנטלו גלולות. היעילות הגבוהה של המדבקה, למרות שהיא מכילה את אותם ההורמונים שמצויים בגלולה, נובעת כנראה משימוש נכון יותר והתמדה טובה יותר בקרב נשים המשתמשות במדבקה. עם זאת, נתונים ראשונים מורים כי יתכן והמדבקה פחות יעילה עבור נשים "גדולות" שמשקל גופן מעל 90 ק"ג. כיום נערך מחקר ממוקד שנועד לבדוק את יעילות המדבקה בנשים אלה.
היתרון הברור והחשוב ביותר של המדבקה הוא ההיענות הטובה יותר, כלומר ההתמדה בשימוש קבוע ומסודר במדבקה הינו מצוין. מחקרים השוואתיים אקראיים מורים כי ההיענות בשימוש השבועי עם המדבקה טוב יותר באופן מובהק בהשוואה לנטילת גלולות. ההיענות הגבוהה קשורה כנראה לנוחות ופשטות השימוש השבועי. תצפית חשובה היא שההיענות הגבוהה בשימוש במדבקה אינה מושפעת מגיל האישה. מאחר וידוע כי ההיענות לנטילת גלולות נמוכה בנשים צעירות בהשוואה לנשים מבוגרות יותר, הרי שיתכן ולמדבקה יתרון ביחס להיענות של מתבגרות ונשים צעירות.
יתרון חשוב נוסף של המדבקה הינו שיעור נמוך של הכתמות ודמם בין מחזורי. הדבר בולט גם בהשוואה לשיעור הדימומים הלא סדירים בקרב נשים שנוטלות גלולות. לנתון זה תיתכן משמעות מיוחדת בישראל עבור נשים ששומרות נידה.

מה הן תופעות הלוואי?
שיעור תופעות הלוואי תוך שימוש במדבקה נמוך, ודומה מאד לזה שמלווה את השימוש בגלולות. תופעות הלוואי כוללות בחילות (1.8%), מצבי רוח (1.5%), כאבי ראש (1.1%) ואי נוחות בשדיים (1.0%). עם זאת, חשוב להדגיש כי מחקרים קליניים מורים כי תופעות הלוואי הללו פוחתות עד למחזור השלישי במרבית הנשים. על כן במקרה שהאישה סובלת מתלונות כגון אי נוחות בשדיים, בחילות, כאבי ראש ודמם בין מחזורי או הכתמות, מקובל בכל זאת לעודד אותה להמשיך את השימוש במדבקה, מאחר וצפוי שתופעות אלה ייעלמו במהרה. יש גם לציין שסוג הפרוגסטרון שמצוי במדבקה נמצא יעיל כנגד אקנה במחקרים אשר בדקו את השימוש בו בגלולות. זאת כנראה בזכות הפחתת כמות ההורמונים הזכריים (האנדרוגיניים) החופשיים בגוף האישה.
למדבקה יש גם שני חסרונות "ייחודיים" אך נדירים. הראשון הינו האפשרות לגירוי מקומי בעור, שתואר בכ- 2% מהנשים שמשתמשות במדבקה. החשש השני הוא שהמדבקה תתנתק מהעור, תופעה שדווחה על ידי עד כ- 2% מהנשים שמשתמשות במדבקה. עם זאת, במידה והמדבקה מתנתקת הרי שישנו טווח ביטחון של 24 שעות בו ניתן לחזור ולהדביק מדבקה חדשה. חשוב להדגיש שבניגוד לחשש של נשים מסוימות, המדבקה אינה נוטה להתנתק יותר אצל נשים שפעילות מאד או באקלים חם. במחקר שנערך בקרב 30 נשים שהיו פעילות מאד בחדר כושר נמצא שרק מדבקה אחת מתוך 87 (1.1%) ניתקה למרות פעילות נמרצת בתנאי חום, לחות, קור ומאמץ גופני. במחקר השוואתי נוסף, נעשה מעקב אחר נשים שעסקו בפעילות גופנית רגילה, טבלו בג'קוזי, הלכו על הליכון, שחו במים קרים, שהו בסאונה או עסקו בפעילות שכללה שילוב של כמה מהפעילויות הללו. בדיקת עוצמת ההצמדות של המדבקה הראתה שאין הבדל משמעותי בין שש הפעילויות השונות. מחקר אחר בדק ב- 11 אתרים בפלורידה, ג'ורג'יה ולואיזיאנה שבארה"ב את שיעור ההתנתקות בתנאים של חום ולחות. התוצאות ממרכזים אלו בדרום מזרח ארה"ב, שמתאפיינים באקלים הדומה לזה ששורר במישור החוף בישראל בקיץ, הראו כי רק 85 (1.7%) מתוך 4477 מדבקות התנתקו באופן מלא, שיעור סביר שדומה לזה שדווח באקלים ממוזג.

מתי מתחילים את הטיפול עם המדבקה?
אם האישה לא נוטלת גלולות למניעת הריון הרי שמומלץ להתחיל את השימוש במדבקות ביום הראשון למחזור. אם האישה נוטלת גלולות למניעת הריון, הרי שהיא יכולה להתחיל את השימוש במדבקה ביום בו הייתה אמורה להתחיל חפיסת גלולות חדשה.

מתי להתחיל את השימוש במדבקה לאחר לידה?
אישה לא מניקה יכולה להתחיל להשתמש במדבקה 4 שבועות לאחר הלידה. אם היא מתחילה לאחר יותר מ- 4 שבועות מהלידה עליה להשתמש בנוסף, במשך השבוע הראשון, באמצעי מניעה אחר (כמו קונדום).

מתי להדביק את המדבקה לאחר הפלה?
ניתן להתחיל בשימוש במדבקה מיד לאחר ההפלה. במידה והאישה מתחילה את השימוש במדבקה מיד הרי שההגנה מפני הריון מיידית.
עם זאת, במקרים נדירים יחסית של הפלה מאוחרת (מעבר ל- 20 שבועות הריון) יש להתחיל את השימוש במדבקה רק 21 יום לאחר ההפלה או ביום הראשון למחזור הבא. במקרה זה יש צורך באמצעי מניעה נוסף בשבוע הראשון

מה לעשות אם רוצים לשנות את יום החלפת המדבקות?
על האישה להסיר את המדבקה השלישית והאחרונה בחפיסה במועד הרגיל ולהקדים ולשים את המדבקה החדשה ביום הרצוי במהלך השבוע הרביעי ("בשבוע החופשי"). כך יתקצר שבוע ההפסקה במספר הימים הרצוי לאישה.
אסור בשום פנים להאריך את משך ההפסקה ללא מדבקה מעבר ל- 7 ימים רצופים ללא מדבקה.

מה לעשות אם המדבקה ניתקה?
אם המדבקה ניתקה למשך פחות מ- 24 שעות ניתן פשוט לנסות להצמיד אותה מחדש. אך אם המדבקה לא חוזרת ונדבקת במלואה לעור, ללא קיפולים או אזורים חופשיים, חייבים להדביק מדבקה חדשה. במקרה בו מודבקת המדבקה חזרה או שמושמת מדבקה חדשה תוך פחות מ- 24 שעות, הרי שאין צורך באמצעי מניעה חליפי. אך אם המדבקה ניתקה מהעור למשך יותר מ- 24 שעות, יש להפסיק את רצף המדבקות הנוכחי ולהתחיל חפיסה חדשה של 3 מדבקות. על האישה במקרה זה להשתמש במשך שבוע באמצעי מניעה חליפי, מאחר וההגנה אינה מלאה כאשר המדבקה ניתקה מהעור למשך יותר מ- 24 שעות.

מה לעשות אם שכחתי להחליף את המדבקה לאחר 7 ימים?
התשובה כאן קצת יותר מורכבת. אם האיחור בהחלפת המדבקה ארע בשבוע הראשון ברצף של שלושת המדבקות, הרי שעל האישה להדביק מדבקה חדשה ולהשתמש במשך שבוע באמצעי מניעה חליפי. לעומת זאת, אם האיחור בהחלפת המדבקה ארע בשבוע השני או השלישי, הרי שעד 48 שעות אין כל בעיה. ניתן פשוט להדביק את המדבקה הבאה ברצף ואין צורך באמצעי מניעה חליפי.
במידה וחלפו למעלה מ- 48 שעות בטרם נזכרה האישה שלא החליפה במועד את המדבקה, הרי שעליה להדביק מדבקה חדשה ולהשתמש במשך שבוע באמצעי מניעה חליפי. עתה גם יקבע יום החלפה "חדש" למדבקה הבאה. אם האיחור בהחלפה התרחש בשבוע הרביעי, כלומר בשבוע ללא מדבקה, הרי שאין סיבה לחשש, ועל האישה פשוט להסיר את המדבקה שנשכחה דבוקה על העור, ולהדביק מדבקה חדשה ביום ההתחלה הקבוע. במקרה זה משך ההפסקה ללא מדבקה מתקצר, אך ההגנה בפני הריון נשמרת ואין צורך באמצעי מניעה חליפי.

סיכום
המדבקה "אוורה" הינה אמצעי מניעה חדשני, שמציע לראשונה את כל היתרונות הידועים של תכשירים הורמונאלים — קרי הגנה מצוינת מפני הריון ומחזורי וסת סדירים — ללא ההכרח ליטול מידי יום גלולות. המדבקה משחררת באופן מבוקר מינונים נמוכים מאד של הורמונים, שנספגים מהעור למחזור הדם. ההורמונים שמצויים במדבקה דומים לאלו שבגלולה למניעת הריון, כלומר נגזרות סינטטיות של ההורמונים הנקביים פרוגסטרון ואסטרוגן.
המדבקה נוחה וקלה מאד לשימוש, והינה למעשה מעין פלסטר מרובע בגודל של בול גדול. המדבקה מוצמדת לעור באזורים החלקים בגוף, כמו הבטן, הכתף, הזרוע או העכוז. המדבקה מוחלפת כל שבוע במשך שלושה שבועות והשבוע הרביעי הינו חופשי משימוש במדבקה. במשך שבוע ההפסקה מופיע המחזור הוסתי.
המדבקה נדבקת באופן אמין ולא מושפעת מהזעה, רטיבות, חום או לחות, אם כי המדבקה עלולה לעתים נדירות להישמט מהעור (כ- 2%). השימוש במדבקה אינו מושפע מרחצה או מהזעה באקלים חם. המדבקה קשורה גם בשיעור נמוך מאד של תופעות לוואי קלות, כמו תגובת רגישות יתר בעור באזור השמת המדבקה. בדומה לגלולות למניעת הריון גם המדבקה עלולה לגרום בשיעור נמוך לגודש בחזה, כאבי ראש ובחילות, ואינה מומלצת לנשים בסיכון גבוה ליצירת קרישי דם (פקקת). המדבקה אינה מגינה מפני מחלות מין ומחייבת מרשם רופא.
מחקרים מקיפים מורים שלמדבקה יעילות גבוהה ביותר למניעת הריון (>99%). היתרונות של המדבקה כוללים בין היתר את קלות ופשטות השימוש, חוסר ההפרעה לפעילות המינית, והעדר השפעה של הפרעות במערכת העיכול על ספיגת ההורמונים. כל אלה מובילים להיענות מצוינת ושביעות רצון גבוהה מצד הנשים שמשתמשות במדבקה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: