כמה זמן יש להמתין אחרי הפלה, לפני שמנסים שוב להרות?

כמה זמן יש להמתין אחרי הפלה, לפני שמנסים שוב להרות?

תוכן עניינים

כמה זמן יש להמתין אחרי הפלה, לפני שמנסים שוב להרות?

מחצית מכלל הנשים עוברות הפלה עצמונית במהלך חייהן. אבל למרות שזו בעיה כל כך שכיחה, ושנערכו מחקרים רבים בנושא, הרי שעד היום קשה לקבוע את הסיבה להפלה או למנוע הפלה נוספת. עדויות מצטברות תומכות כיום בריקון הרחם בעזרת תרופות כמו ציטוטק, על פני ריקון ניתוחי פולשני של הרחם בשאיבה או גרידה, כפי שהיה מקובל במשך דורות.


לנשים שאיבדו היריון רצוי ומתוכנן, השאלה "מתי אוכל לשוב ולנסות להרות?" הינה בעלת עניין רב. עד כה יש מעט מאד עובדות שמאפשרות לתת תשובה לשאלה שכיחה זו.
מדוע בעבר נדרשו נשים להמתין מספר מחזורים בטרם ינסו שוב להרות?
דרישה זו הייתה מקובלת בעבר מאחר שהדבר הקל על הרופאים לחשב את גיל ההיריון ובהתאם את תאריך הלידה המשוער, במידה והמחזורים הטבעיים של האישה חזרו לסדרם. בנוסף, אצל נשים שהרו מיד לאחר הפלה, עוד לפני שחוו מחזור, היה קשה בעבר לקבוע בכלל שהן בהיריון. בעידן של בדיקות היריון מדויקות ומכשור אולטראסאונד מודרני, כבר אין משמעות רבה לשיקולים אלה.


האם יש סכנה להיריון השני במידה והתרחש מיד לאחר ההפלה?


מיתוס נפוץ ייחס סכנה מוגברת להיריון, אם התרחש קרוב מידי להפלה העצמונית. אבל כיום לא לוקחים טענה זו ברצינות, לאור העדר היגיון פיזיולוגי או הוכחה ממשית. מקובל כיום להניח שאם האישה הצליחה לשוב ולהרות זהו הסימן הברור ביותר לכך שמערכת הרבייה שלה התאוששה מההיריון הכושל. למעשה, במחקר סקוטי גדול, שבדק את המרווח המיטבי לאחר הפלה טבעית בהיריון הראשון, מצאו החוקרים כי דווקא נשים שהרו שוב תוך שישה חודשים היו באופן משמעותי פחות צפויות לחוות הפלה נוספת בהשוואה לנשים שהרו כעבור 6-12 חודשים ויותר.
Love E, Bhattacharya S, Smith NC, Bhattacharya S. Effect of interpregnancy interval on outcomes of pregnancy after miscarriage: retrospective analysis of hospital episode statistics in Scotland. BMJ 2010; 341:c3967.


מתי כדאי לשוב ולנסות להרות?


מבחינה נפשית בלבד, יש היגיון להמתין מעט לפני ששבים ומנסים להרות, וזאת על מנת לאפשר לך ולבן זוגך קצת שהות להשלים עם האובדן. זוגות רבים ממעיטים בעוצמת תחושת האובדן שמלווה הפלה עצמונית ובזמן הרב שחולף עד שהכאב מתחיל להתפוגג. אין טעם למהר ולהרות כל עוד האינסטינקטים שלך אומרים לך שאת זקוקה לעוד קצת זמן לפני ההתמודדות עם הריון חדש. כמובן שאם ההפלה הייתה מלווה זיהום או מחלה או בעיה מיילדותית, כמו היריון מולארי, מומלץ להמתין מעט יותר זמן.
בעבר פורסמה המלצה של קבוצת עבודה של ארגון הבריאות העולמי (WHO) להמתין חצי שנה לפני שמנסים להרות לאחר הפלה עצמונית. הבסיס להמלצה זו היה מחקר בודד מאמריקה הלטינית שהראה על יותר לידות מוקדמות בקשר עם מרווח קצר בין הפלה להיריון. אך מחקרים מקליפורניה וממקומות אחרים שללו קשר זה, וההמלצה כבר לא מקובלת.
מקובל כיום שאישה יכולה לחזור ולנסות להרות לאחר הפלה טבעית ברגע שהיא חפצה בכך, רצוי כמובן רק לאחר בדיקת רופא נשים.

האם יש צורך בברור רפואי לאחר הפלה עצמונית?


מקובל כי לאור השכיחות הגבוהה של הפלות עצמוניות, כ- 15% בכל היריון, אין צורך בברור רפואי לאחר הפלה בודדת. לעומת זאת, בנשים עם הפלות חוזרות, מצב המוגדר כשלוש הפלות עצמוניות ברצף, מומלץ לעבור ברור. ברור כזה יכלול בד"כ ברור אנטומי של הרחם (היסטרוסקופיה או צילום רחם), בדיקות דם למצבים של קרישיות יתר ונוגדנים עצמיים (אוטואימוניים), ולעתים גם בדיקת דם לברור הקריוטיפ (הכרומוזומים) של ההורים. ישנם מצבים בהם יומלץ להתחיל את הברור כבר לאחר שתי הפלות, למשל נשים שהרו בטיפולי הפריה, נשים בנות 35 שנה ויותר או נשים שחוו הפלה עצמונית חוזרת בהיריון בן יותר משמונה שבועות.


האם יש סיכון יתר בהיריון שלאחר הפלה עצמונית?


ישנם מחקרים המורים על סיכון יתר בהיריון שהושג לאחר הפלה עצמונית, בעיקר סיכון מוגבר להפלה מאיימת וללידה מוקדמת. ישנם גם דיווחים על סיכון גבוה יותר לצורך בהתערבות בלידה או ללידת תינוק קטן לגיל ההיריון. אבל העלייה המדווחת בסיכון היא בסה"כ קטנה בערכים אבסולוטיים ולכן לא בעלת משמעות רבה. עם זאת, מעקב היריון מוקפד בהחלט מומלץ בהיריון שלאחר הפלה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: