הפרוטקטאייד: ספוגית חדשה למניעת הריון

הפרוטקטאייד: ספוגית חדשה למניעת הריון

תוכן עניינים

ספוגית הפרוטקטאייד (Protectaid) הינה אמצעי מניעה חדש בישראל. הספוגית עשויה מקצף פוליאוריתן רך, ספוגה בקוטלי זרע ומגיעה בגודל אחד שמתאים מעצמו לכל אישה.היעילות של הספוגית במניעת הריון נובעת מדרך פעולתה הכפולה. ראשית, הספוגית מציעה מידה מסוימת של חציצה פיזית, ע"י חסימת הדרך לצוואר הרחם וספיחה של הזירעונים. שנית, מאחר והספוגית מכילה מספר קוטלי זרע היא מספקת גם חציצה כימית ע"י קטילת הזירעונים בטרם יגיעו ליעדם.
בעבר שווקה בישראל ספוגית צרפתית בשם "פארמטקס", אך בשנים האחרונות הופסק שיווקה הסדיר בישראל. לאור הנפיצות הנמוכה מאד של השימוש בדיאפרגמה בישראל, חסרנו עד כה אמצעי מניעה חוצץ, שיכול לשמש ביעילות ובבטיחות בידי הנשים. גם בארה"ב חודש רק לאחרונה שווק הספוגית, דבר שזכה להנצחה בסדרה הקומית הידועה "סיינפלד", שם בעקבות הפסקת יצור הספוגיות בארה"ב נאלצה כוכבת הסדרה איילין למדוד כל פגישה אינטימית עם גבר על פי ההחלטה האם הוא "sponge worthy", כלומר מצדיק שימוש של ספוגית יקרת המציאות (עובדה אולי לא מרגשת מבחינה רפואית, אך הפרק בסדרה הוא שהוביל להחשת ההשקה המחודשת של הספוגית בארה"ב).

ייחודה של ספוגית הפרוטקטאייד

ייחודה של ספוגית הפרוטקטאייד, שבניגוד ל"פרמטקס" שמכילה רק את קוטל הזרע בנזאלקויניום, והספוגית הנפוצה בארה"ב Today שמכילה רק את קוטל הזרע נונוקסינול-9, הרי שהספוגית החדשה מכילה ג'ל הכולל שלושה קוטלי זרע. קוטלי הזרע בפרוטקטאייד כוללים נתרן כולאט, ריכוז נמוך יחסית של נונוקסינול-9 ובנזאלקוניום כלוריד.

מיד לאחר החדרת הספוגית לנרתיק קירות הנרתיק עוברים סיכוך (לובריקציה) על ידי הג'ל, דבר שמפחית את הגירוי בנרתיק בעת קיום יחסים. הספוגית ממשיכה להפריש את הג'ל עם קוטלי הזרע בכל מהלך קיום יחסי המין וכך מקנה הגנה נמשכת.
יש ויכוח מה מידת ההגנה או הסיכון ביחס להדבקה במחלות המועברות במגע מיני בעת השימוש בספוגית. מחד, נראה שנוכחות קוטלי הזרע בכניסה לרחם יכולה להפחית את הסיכון להדבקה במחוללי מחלה המועברים במגע מיני. מאידך, יש חשש שקוטלי הזרע יגרמו לגירוי של הרירית בנרתיק דבר שעלול להגביר את הסיכון להדבקה. ישנם מחקרים שמורים שבזכות הריכוזים הנמוכים יחסית של קוטלי הזרע בפרוטקטאייד הסיכון לגירוי מקומי של הריריות נמוך יותר.
לספוגית הפרוטקטאייד מספר יתרונות. ראשית, הספוגית מגיעה מוכנה לשימוש חד-פעמי באריזה נפרדת. שנית, בספוגית חריצים מותאמים לאחיזה נוחה עם שתי אצבעות לשם החדרה והוצאה מהנרתיק. שלישית, ניתן להחדיר את הספוגית לנרתיק עד ל- 6 שעות (אך לא פחות מ- 15 דקות!) לפני קיום יחסים, דבר שמאפשר לשמור על הספונטאניות בקיום יחסי מין. רביעית, הספוגית נמצאת בשליטה מלאה של האישה ללא צורך בהסכמה או שיתוף פעולה מצד בן הזוג. כאשר הספוגית במקומה בן הזוג לא יבחין בה בעת יחסי מין. לבסוף, ניתן לקיים יחסי מין חוזרים תוך שימוש באותה ספוגית במשך עד 12 שעות.


יש להשאיר את הספוגית בנרתיק 6-8 שעות לאחר המגע המיני הנרתיקי האחרון על מנת להבטיח יעילות מרבית של קוטלי הזרע. אין להשאיר את הספוגית בנרתיק יותר מ- 12 שעות ואין להשתמש בספוגית בזמן הווסת על מנת להפחית את הסכנה למחלה נדירה ביותר שדווחה גם בשימוש בטמפונים, נגרמת ע"י חיידקים, ומתבטאת בחום גבוה, תחושת עילפון, כאבי ראש, שלשולים וכאבי שרירים (Toxic shock syndrome). נראה שרחיצת ידיים לפני החדרת הספוגית עשויה לתרום למניעת התופעה הנדירה.

יעילות הספוגית

יעילות הספוגית מותנית בשימוש נכון בכל מגע מיני. היעילות של הספוגית למניעת הריון צפויה להיות דומה לאמצעי מניעה חוצצים אחרים, כמו הדיאפרגמה, עם שיעורי כשלון של 10-20% תוך שימוש טיפוסי בשנה הראשונה. דווח על יעילות נמוכה יותר של ספוגיות בקרב נשים שהרו וילדו בעבר. יעילות השימוש בספוגית עולה באופן ניכר כאשר הוא נעשה בשילוב עם שימוש בקונדום.

לסיכום

לספוגית מספר יתרונות. אפשר לקנות את הפרוקטאייד בלי מרשם רופא והיא ניתנת לשימוש עצמי פשוט. מחיר אריזה של שלוש ספוגיות כ- 45 שקלים. הספוגית קטנה וניתנת בקלות לנשיאה בארנק של האישה. הספוגית יעילה כמעט מיד לאחר הכנסתה לנרתיק. הספוגית נוחה לשימוש מאחר ובד"כ שני בני הזוג אינם חשים בספוגית בעת קיום יחסים. הספוגית מאפשרת ספונטאניות בעת קיום היחסים מאחר וניתן להחדיר אותה עד שש שעות לפני קיום היחסים ולהשתמש בה במשך 12 שעות. בספוגית אין הורמונים והיא "מלכלכת" פחות מקוטלי זרע אחרים. לספוגית אין תופעות לוואי משמעותיות מלבד רגישות של אחד מבני הזוג לקוטלי הזרע.
הספוגית מהווה אמצעי מניעה חשוב עבור נשים שאינן רוצות או אינן יכולות להשתמש באמצעי מניעה הורמונאלי. עם זאת, לאור היעילות המוגבלת של הספוגית מדובר באמצעי מניעה שבעיקר מתאים לזוגות שלא רוצים בהכרח להימנע לחלוטין מהריון אלא מעוניינים להאריך את האינטרוול עד להריון הבא. הספוגית מתאימה על כן במיוחד לנשים מניקות שממילא מוגנות באופן חלקי ובשילוב בשימוש באמצעי מניעה נוסף כמו קונדום.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)