למי ומתי כדאי לעשות הנצה לפני החזרת עוברים?

למי ומתי כדאי לעשות הנצה לפני החזרת עוברים?

תוכן עניינים

מאת: פרופ׳ דניאל זיידמן

מה זה הנצה ?

הנצה או Hatching היא שלב בהתפתחות של כל עובר. כאשר העובר המתחלק הופך להיות עובר בן 5 או 6 ימים, שלב בו הוא קרוי בלסטוציסט והינו בן יותר ממאה תאים, הוא בוקע (או עובר הנצה) מתוך המעטפת שלו, שידועה בשםzona pellucida. זהו שלב הכרחי לפני שהעובר יכול להשתרש.

מתי מתרחשת הנצה?

הנצה מתרחשת בד"כ ממש בסמוך לפני ההשתרשות של הבלסטוציסט. כלומר באופן טבעי 6 עד 10 ימים לאחר הביוץ. בעת טיפול, הבלסטוציסט אמור לעבור הנצה מהמעטפת ולהתחיל להשתרש, יום או יומיים לאחר החזרת הבלסטוציסט לרחם.

מה זה סיוע להנצה?

הנצה שנעשית באופן יזום במעבדה נקראת Assisted Hatching או AH. מטרת הפעולה להבטיח שהעובר יעבור בהצלחה את שלב ההנצה, שחיוני כאמור להשתרשות ברחם.

למי מומלץ לעשות הנצה?

הנצה מיועדת בעיקר לנשים שהעוברים שלהן עלולים להתקשות לעבור הנצה באופן עצמוני. למשל נשים בנות 37 שנה ויותר, שסובלות לעתים ממעטפת נוקשה ועבה יותר סביב העובר. גם עוברים שהופשרו, לאחר שהיו מוקפאים, עלולים לסבול ממעטפת נוקשה. במקרים רבים ההחלטה לגבי ביצוע ההנצה נעשית במשותף על ידי הרופא והאמבריולוג, רק לאחר בדיקה של העובר בן שלושה ימים בסמוך לפני ההחזרה.

מתי עושים הנצה?

הנצה עושים במעבדה בסמוך למועד בו העוברים מוחזרים לרחם, בד"כ כאשר העוברים בני שלושה ימים והמעטפת שלהם כבר נבדלת מתאי העובר. לעתים עושים הנצה גם בעובר בן חמישה ימים, אבל זה פחות מקובל.

איך נעשית הנצה?

בעבר היו עושים את ההנצה באופן כימי, בעזרת תמיסה חומצית שהייתה ממיסה את המעטפת. כיום מבצעים דיקוק או חירור של המעטפת בעיקר בעזרת קרן לייזר, שהינה מדויקת מאד, והוכחה במחקרים כעדיפה על פני שימוש באמצעים כימיים.

האם לאחר הנצה לוקחים תמיכה מיוחדת?

לאחר ההנצה מקובל להמליץ לקחת במשך חמישה ימים אנטיביוטיקה מסוג דוקסילין וסטרואידים, בד"כ 10 מ"ג פרדניזון. המחשבה שמאחורי מתן התמיכה היא להגן על העובר מזיהומים ומתגובה של מערכת החיסון, לאחר ששלמות המעטפת שלו נפגעה באופן יזום.

מה העלות של הנצה?

בישראל לא נהוג לגבות תוספת מחיר עבור הנצה והטיפול כלול בהתחייבות לטיפולי הפריה חוץ גופית.  בעולם העלות היא בד"כ בסביבות 2,000 שקל.

מה היעילות של ביצוע הנצה?

ישנם מחקרים שמורים על שיפור בשעורי ההיריון אחרי ביצוע הנצה, אך לא כל המחקרים מצאו יתרון לביצוע הפעולה. בהתאם, לא מקובל בישראל לבצע הנצה בכל הטיפולים. בעיקר עושים הנצה במקרים של כישלונות חוזרים, וכאשר מחפשים דרך לנסות ולשפר את סיכויי ההצלחה במקרים שנחשבים לבעלי סיכוי נמוך יחסית.

האם הנצה עלולה לפגוע בעובר?

מאחר שהמעטפת אינה חלק חי, הרי שחירור או דיקוק שלה לא אמורים לפגוע בעובר.  ביצוע הנצה מחייבת אומנם מיומנות מצד המבצע, כך שקרן הלייזר תפגע רק במעטפת ולא בעובר.  עם זאת, במרבית היחידות, במיוחד אלה שמרבות לקחת דגימות מעוברים לשם בדיקה גנטית (PGD), שמחייבת פתיחה של המעטפת, יש ניסיון רב בשימוש בלייזר תחת המיקרוסקופ.

האם יש סיכון בביצוע הנצה?

הנצה נחשבת פעולה בטוחה מאד, אבל תיאורטית יכולה להיות פגיעה בעובר, וקיימים דיווחים על עליה בשיעור התאומים הזהים לאחר הנצה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)