מה זו בדיקת ERA ולמי היא מתאימה?

מה זו בדיקת ERA ולמי היא מתאימה?

תוכן עניינים

מאת: פרופ' דניאל זיידמן

יש כיום הכרה שהגורם העיקרי שקובע את סיכויי ההצלחה בטיפולי הפריה חוץ גופית הוא התקינות הכרומוזומלית של העובר. עם זאת, יש מקרים שלמרות מספר החזרות לרחם של עוברים איכותיים, למשל בלסטוציסטים (עוברים יום 5) שמקורם בנשים צעירות (כמו בתרומת ביציות) או עוברים שעברו בדיקת  PGS (A-PGT) ונמצאו תקינים כרומוזומאלית, בכל זאת האישה לא נקלטת. במקרים כאלה עולה השאלה: אולי הבעיה שגורמת לכישלון ההשרשה היא ברירית הרחם ולא בעוברים עצמם?.  מקובל במקרה כזה לבחון את תקינות הרירית בעזרת אולטראסאונד ובהמשך גם בהתבוננות ישירה בחלל הרחם בעזרת היסטרוסקופ. אם לא נמצאה בעיה, מציעים לאישה לשקול ביצוע בדיקת ERA. 

מה זה חלון ההשרשה?

ידוע שגיל העובר צריך להיות בהתאמה ל"גיל" רירית הרחם על מנת להבטיח השתרשות מוצלחת. כלומר, ההנחה היא שקיים "חלון השרשה" או מועד מוגבל בזמן שבו הרירית מאפשרת השתרשות מוצלחת של העובר. המועד קשור לזמן הביוץ או למועד בו האישה החלה לקבל תמיכה עם פרוגסטרון. בהתאם, יש להחזיר את העובר לרחם כאשר רירית הרחם מסונכרנת בדיוק עם גיל העובר. כלומר, עובר בן חמישה ימים יוחזר לרחם בדיוק לאחר חמישה ימי חשיפה של הרירית לפרוגסטרון.

כיצד עובדת שיטת ERA?

ההנחה של שיטת ERA (Endometrial Receptivity Analysis) היא שעל ידי בדיקת התבטאות 238 גנים ייחודיים בדגימה (ביופסיה) מרירית הרחם, ניתן לאתר נשים שאצלן עדיף להחזיר את העובר לרחם לא כאשר רירית הרחם מסונכרנת בדיוק עם גיל העובר, אלא דווקא יום או יומיים מוקדם או מאוחר יותר.

איך עושים את הבדיקה?

הבדיקה בישראל נעשית בעיקר במרפאות של רופאים פרטיים. הרופא מתכנן מחזור "דמה" של החזרת עוברים, ובמועד שנקבע לכאורה לביצוע החזרת העובר, לוקח בעזרת צנתר פיפל דגימה מרירית הרחם. הפעולה כרוכה במעט אי נעימות. הדגימה מועברת לערכה מיוחדת שמוזמנת מספרד מבעוד מועד, ונשלחת למעבדה בספרד. כעבור כשבועיים מתקבלת תשובה, שמציינת האם מועד ההחזרה שנקבע במקור הוא האידיאלי או שכדאי להקדים או לאחר במספר שעות או ימים את מועד ההחזרה, בהתאם לביטוי של הגנים ברקמת רירית הרחם שנדגמה.

מה היעילות של בדיקת ERA?

יעילות בדיקת ה- ERA נתמכת במספר מחקרים גדולים ואיכותיים.  המחקרים, שנערכו בעשור האחרון, מורים שאצל כרבע מהנשים ניתן לשפר את מועד החזרת העוברים בעקבות ביצוע הבדיקה. המחקרים מורים על שיפור של יותר מ- 10% בשיעורי ההיריון בטיפולי הפריה חוץ גופית, כאשר העובר מוחזר בתזמון שנקבע פי תוצאות בדיקת ERA. 

מה הביקורת על יעילות בדיקת ERA?

יש רבים שלא השתכנעו ביחס ליעילות השיטה. ראשית, מטבע הדברים, רוב העדויות שתומכות ביעילות השיטה מגיעות מהרופאים שקשורים בחברה שמשווקת את הערכות היקרות. שנית, המחקרים נעשו ברובם באוכלוסייה של נשים עם סיכויי הצלחה גבוהים. שלישית, תוצאות של מחקרים קטנים שבדקו את יעילות השיטה באופן עצמאי לא תמכו ביעילותה. רביעית, יש מי שמיחס את השיפור בשעורי ההיריון לאחר השימוש ב- ERA לביצוע הדגימה בעזרת צנתר פיפל ולא לשינוי במועד ההחזרה. חמישית, מדובר בבדיקה יקרה שעולה כ- 2,000 שקל. 

למי כדאי לעשות בדיקת ERA?

בישראל מקובל להפנות לבדיקת ERA נשים עם כישלונות חוזרים בהשתרשות עוברים.  מקובל להפנות לבדיקה רק לאחר שהאישה עברה בדיקות ברור, כמו צילום רחם או היסטרוסקופיה, ששללו בעיות אנטומיות, כולל הידבקויות בחלל הרחם או עיוות של חלל הרחם על ידי שרירן או פוליפ.

בדיקת ERA מומלצת בעיקר למי, שלמרות ניסיונות חוזרים של החזרת עוברים איכותיים לרחם, טרם הצליחה להרות.  למשל, נשים צעירות או נשים שעושות טיפול עם תרומת ביציות. השיטה גם מתאימה במיוחד למי שמחזירה בלסטוציסטים מוקפאים, ולכן קל יחסית לבצע אצלה בדיקה במחזור דמה ולשנות את הטיפול בהתאם לתוצאות בדיקת ה- ERA.

קריאה נוספת:

Ruiz-Alonso M, Valbuena D, Gomez C, Cuzzi J, Simon C. Endometrial Receptivity Analysis (ERA): data versus opinions. Hum Reprod Open. 2021;2021(2):hoab011. Published 2021 Apr 14. doi:10.1093/hropen/hoab011

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)