מה חדש בנושא נטילת DHEA בנשים עם אי ספיקה שחלתית?

מה חדש בנושא נטילת DHEA בנשים עם אי ספיקה שחלתית?

תוכן עניינים

עד כה כמעט כל הדיווחים שמורים לכאורה על שיפור בתגובה השחלתית בעקבות שימוש ב- DHEA הגיעו ממרכז אחד בארה"ב, זה שבראשותו של ד"ר נורברט גליישר.חסרים על כן נתונים ממחקרים מבוקרים ביחס לתועלת המוכחת שבנטילת DHEA בנשים עם רזרבה שחלתית ירודה מאד. בהתאם, נראה שההמתנה הארוכה להוכחה ברורה של היעילות של DHEA, זו שיכולה לבוא רק ממחקרי מעקב אקראיים שישוו את היעילות של מתן DHEA לעומת מתן תרופה זהה חסרת פעילות (פלצבו), רחוקה מלבוא לכדי סיום.

לצערנו ד"ר גליישר דיווח לאחרונה כי שני ניסיונות לערוך מחקרים מסוג זה נכשלו, פעם אחת בניו-יורק ואח"כ במחקר משותף עם מספר מרכזים באירופה. זאת בגלל שנשים עם רזרבה שחלתית מאד נמוכה לא חושבות שיש להן מספיק זמן ומסרבות על כן להיכלל במחקר אקראי חשוב מסוג זה.
Fertil Steril. 2009 May;91(5):e14

האם יש תופעות לוואי לנטילת DHEA?


מקובל שנטילתDHEA כמעט ואינה קשורה בתופעות לוואי, למעט אולי עור שומני עם אקנה במקצת הנשים. ד"ר גליה קרפ, מהמרכז הרפואי סורוקה שבבאר שבע, דיווחה לאחרונה על אישה בת 30, שהגיעה לבית החולים בשל התקף כפיון (אפילפסיה) לראשונה בחייה. האירוע התרחש חודש לאחר שהחלה טיפול עם DHEA בשל תגובה שחלתית נמוכה על רקע נשאות של כרומוזום X שביר. נראה שבמקרה זה ניתן לקשור את תופעת הלוואי הנדירה לתאונת דרכים שהאישה חוותה 5 שנים קודם לכן, ושגרמה לחבלת ראש קשה שהותירה אצלה מוקד צלקתי במוח. למרות שמדובר בדיווח בודד עד היום, הרי שמקרה נדיר זה תואם תוצאות ממחקרים בחיות שמראים ש- DHEA יכול לחדור בקלות למוח ועשוי להיות בעל פעילות שם. נראה על כן שנשים עם גורמי סיכון או נטייה להתקפי כפיון (אפילפסיה) חייבות לשקול בזהירות את השימוש ב- DHEA.
Fertility and Sterility Vol. 91, No. 3, March 2009

האם נטילת DHEA מעלה את רמות הפרוגסטרון?


ד"ר הורוביץ וחב' מהמרכז הרפואי וולפסון שבחולון דיווחו במאי 2009, בכנס השנתי של החברה הישראלית לחקר הפוריות (איל"ה), כי מתן DHEA לנשים עם תגובה שחלתית נמוכה מעלה אצלן את רמות הפרוגסטרון בשלב הפוליקולארי (שלב גיוס הזקיקים לפני הביוץ) בעת שהן מצויות בטיפולי הפריה. המחקר התבסס על הערכת רמות הפרוגסטרון ביום 6 לטיפולי הפריה וביום מתן ה- HCG (אוביטרל או פרגניל), במחזור בו האישה נטלה DHEA בהשוואה למחזור קודם בו האישה לא נטלה את ה- DHEA. החיסרון של המחקר הנוכחי הוא אופיו הרטרוספקטיבי וגודלו הקטן (מתבסס על 15 נשים). אך מחקר זה תומך בניסיונם של מקצת מהרופאים.
יש לציין שלא ברורה המשמעות הקלינית של העלייה הלא גדולה שנצפתה בערכי הפרוגסטרון, והחוקרים מציינים כי הם לא מצאו הבדל בין המחזורים בהם האישה נטלה או לא נטלהDHEA ביחס לעובי רירית הרחם ומספר הביציות שנשאבו והופרו. חמש מהנשים הראשונות שטופלו גם הרו. החוקרים מסכמים כי על סמך קבוצת המדגם הקטנה שלהם ניתן לאשר כי חלה עליה קלה ברמות הפרוגסטרון לפני הביוץ. החוקרים לא יודעים עדיין להסביר כיצדDHEA מעלה את רמות הפרוגסטרון. אבל נראה שאין לעליה הקלה ברמות הפרוגסטרון השפעה שלילית כל שהיא על תוצאות טיפולי ההפריה.

האם טיפול עם DHEA יכול להוריד את רמות ה- FSH ?


קבוצה מיוון דיווחה לאחרונה על 5 נשים בנות 35 עד 40 שנה שניתן להן טיפול עם DHEA (25 מ"ג פעמיים ביום) עקב אי ספיקה שחלתית, שבאה לידי ביטוי גם ברמות גבוהות של FSH. ערכי ה- FSH של הנשים שנכללו בדיווח היו: 102, 112, 40, 30 ו- 45 וירדו לאחר טיפול עם DHEA ל- 19, 12, 12.5, 19 ו- 14, בהתאמה. הירידה בערכי ה- FSH נצפתה בחלק מהנשים תוך כחודשיים בלבד והטיפול נמשך בד"כ שישה חודשים. אישה אחת הגיבה ל- DHEA רק לאחר העלאת מינון ה- DHEA ל- 25 מ"ג שלוש פעמים ביום. כל חמשת הנשים שתוארו הרו ללא טיפול, למרות רמות ה- FSH הגבוהות. מדובר בתוצאות מפתיעות מאד, אך יש לזכור שהן מתבססות על דיווח ראשוני ביחס לחמש נשים בלבד.

Mamas L & Mamas E. Premature ovarian failure and dehydroepiandrosterone
Fertil Steril 2009;91:644–6.

אהבתם? שתפו את המאמר עם חברים >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: