מנופיור מולטידוז – דרך נוחה יותר להזרקת שילוב של ההורמונים LH ו- FSH

מנופיור מולטידוז – דרך נוחה יותר להזרקת שילוב של ההורמונים LH ו- FSH

תוכן עניינים

ביולי 2012 הושק תכשיר חדש, המנופיור מולטידוז IU1200/ IU600. היתרון במנופיור מולטידוז הוא בקלות ההכנה והשימוש. מנופיור מולטידוז – דרך נוחה יותר להזרקת שילוב של ההורמונים LH ו- FSH.

פרגונל

התרופה הראשונה שהכילה את ההורמונים LH ו- FSH, שמווסתים את הביוץ ומשמשים רבות להשראת ביוץ בטיפולי פריון, תחגוג ב- 2013 מלאות 50 שנה להשקתה בישראל. באותה עת, ישראל הייתה המדינה הראשונה בה נרשמה התרופה המהפכנית לשימוש. כיום משווקת תרופה דומה שמכילה את ההורמונים LH ו- FSH, תחת השם מנוגון. ההורמונים בתכשיר זה הם ממקור אנושי. בשנים האחרונות הוחל בשיווק של גרסה טהורה יותר של המנוגון בשם מנופיור. המנופיור, בדומה למנוגון, מכיל שילוב של ההורמונים LH ו- FSH, אך מיוצר בטכנולוגיה מתקדמת יותר ולפיכך הינו תכשיר "נקי" יותר מחומרים ביולוגיים, וגורם בהתאם לפחות אודם וגירוי מקומי באזור ההזרקה. את המנופיור ניתן להזריק תת עורית באופן עצמאי.


קיים ויכוח רב שנים

האם יש יתרון לתרופות שמיוצרות בשיטות של הנדסה גנטית (רקומביננטים), כמו גונל F או פיוריגון, בהשוואה למנופיור — ביחס לבטיחות ויעילות. יש מי שטוען שמאחר והמנופיור מכיל למעשה את הורמון ההיריון (hCG), שהינו בעל פעילות דמוית LH, הדבר משפר את איכות העוברים. לעומת זאת, יש מי שטוען שרק ההורמונים הרקומביננטים יכולים להיחשב כטהורים לחלוטין מחומרים ביולוגיים. אין ספק שעיון מעמיק במחקרים הרבים בתחום לא נותן מענה חד משמעי לכאן או לכאן. רופאים רבים בוחרים, בהתאם, לשלב באותו טיפול מתן של שני סוגי ההורמונים.
ביולי 2012 הושק תכשיר חדש של מנופיור – מנופיור מולטידוז 1200  IU \600.
היתרון במנופיור מולטידוז הוא קלות ההכנה והשימוש. המנוגון והמנופיור שווקו עד כה באמפולות שמכילות כמות שווה (75 יח' בכל אמפולה) של ההורמונים FSH ו- LH. לפני ההזרקה היה על המטופלת לבצע מידי יום הכנה של התרופה, קרי שאיבה של נוזל והמסת האבקה שבאמפולות. עם המנופיור מולטידוז ההכנה פשוטה יותר ומאפשרת הכנה של כמות גדולה יותר של התרופה (600 או 1200 יח') בפעם אחת. כלומר מדובר בתכשיר רב-פעמי, כך שלאחר המסת הכמות המוגדלת של התרופה, האישה שואבת מהתכשיר בעזרת מזרק ייעודי רק את מספר היח' שהרופא הורה לה להזריק באותו היום.


בסקר שנערך ב- 2010 בדנמרק

בקרב 90 מטופלות פוריות, אשר קיבלו בטיפולים קודמים טיפול עם מנופיור באמפולות של 75 יח' ועברו בטיפול הנוכחי למנופיור מולטידוז, עלה כי: 86% מהמטופלות טענו שמנופיור מולטידוז נוח יותר לשימוש; 88% מהמטופלות הסכימו שהשימוש במולטידוז חוסך זמן ו- 83% יעדיפו להשתמש במנופיור מולטידוז גם בטיפול הבא. מסקנות הסקר מורות כי מטופלות רואות במנופיור מולטידוז תכשיר משופר, קל ונוח יותר להזרקה.


בשנים האחרונות אנחנו רואים שורה של פיתוחים

שנועדו להקל על נשים שעוברות טיפולי פריון להתמודד עם הצורך בהזרקה יומיומית של התרופות. המנופיור מולטידוז מהווה תוספת מבורכת לתכשירים החדשים בהיותו תכשיר רב פעמי, שמצמצם את הצורך בשבירה של אמפולות מרובות והמסתן בנוזל מידי יום. התכשיר החדש מאפשר לאישה להכין מראש כמות שמספיקה למספר ימי הזרקות ולהזריק באופן מדויק את מספר היחידות שנקבעו על ידי הרופא, ללא צורך להסתבך במינונים שכוללים חצאי אמפולות ומינונים שקשים לעתים הזרקה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: