מתן איבופרופן לפני הפלה רפואית מקל על איזון הכאבים (מתוך מאמר שפורסם השנה בכתב העת המדעי Fertility and Sterility)

מתן איבופרופן לפני הפלה רפואית מקל על איזון הכאבים (מתוך מאמר שפורסם השנה בכתב העת המדעי Fertility and Sterility)

תינוק שוכב על גבו ואוחז בכף רגלו
תוכן עניינים

חוקרים מישראל מדווחים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Fertility and Sterility על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי טיפול מניעתי באיבופרופן מפחית את הצורך במשככי כאבים נוספים במסגרת הפלה רפואית, ללא השפעה על שיעורי ההצלחה.

מתן איבופרופן לפני הפלה רפואית מקל על איזון הכאבים (מתוך מאמר שפורסם השנה בכתב העת המדעי Fertility and Sterility) 

מאת ד"ר עמית עקירוב חוקרים מישראל מדווחים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Fertility and Sterility על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי טיפול מניעתי באיבופרופן מפחית את הצורך במשככי כאבים נוספים במסגרת הפלה רפואית, ללא השפעה על שיעורי ההצלחה. פרופ' דניאל זיידמן, עורך מדור גניקולוגיה באתר, ושותפיו מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר מסבירים כי כאב הינו גורם חשוב בהפלה רפואית. הם מצטטים סקירה שפורסמה בשנת 206 ומצאה כי כ-75% מהנשים העוברות הפלה רפואית נדרשות לתרופות נרקוטיות להקלה בכאב. רבים נמנעים ממתן NSAID בהפלות רפואיות מאחר שתרופות אלו עשויות לעכב את ההתכווצויות הרחמיות בעקבות פעילות פרוסטגלנדינים. לאחר שהוכיחו בעבר את יעילות איבופרופן כאשר ניתן עם הופעת כאב במקרים אלו, קבוצת החוקרים בחנה את השימוש בתרופה להקלה מניעתית בכאב במסגרת מחקר אקראי, כפל-סמיות, שכלל 61 נשים עם סיום של ההיריון בטרימסטר הראשון. המשתתפות

קיבלו Mifepristone ולאחריו Misoprostol לאחר יומיים. הן חולקו באקראי לטיפול באיבופרופן במינון 800 מ"ג או פלסבו עם מתן Misoprostol. 38% מהנשים בקבוצת ההתערבות ו-78% מהנשים בקבוצת הפלסבו נדרשו למשככי כאבים נוספים (P<0.001). למעשה, 15.5% מהנשים שקיבלו איבופרופן לא התלוננו על כאב, זאת בהשוואה ל-5.2% מהנשים בקבוצת הפלסבו. מניתוח סטטיסטי עולה קשר בין הדרישה לשיכוך כאבים נוסף ובין היסטוריה של כאב בזמן מחזור. שיעורי ההצלחה של פרוטוקול ההפלה הרפואית לא היו שונים משמעותית בין שתי הקבוצות ועמדו על 82.8% בקבוצת ההתערבות לעומת 87.5% בקבוצת הפלסבו (p=0.72). החוקרים מאמינים כי העובדה שהנשים שקיבלו שיכוך כאבים מניעתי לא נדרשו להקלה נוספת בכאב מעידה על שיפור באי נוחות והקלה בכאב הכרוך בפרוצדורה וכי הדבר עשוי להקל על העדפת פרוטוקול הפלה פחות פולשנית. הם מודעים לגודל המדגם הקטן, אולם מהתוצאות עולה כי גישה זו עשויה להתאים לנשים, בעיקר אלו בסיכון מוגבר לכאב חמור או חשש עז מפני הכאב הכרוך בפרוצדורה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)