נוזל בחלל הרחם שאינו נעלם בזמן טיפולי הפריה – תופעה בלתי מובנת עם טיפול לא ברור

נוזל בחלל הרחם שאינו נעלם בזמן טיפולי הפריה – תופעה בלתי מובנת עם טיפול לא ברור

תוכן עניינים

בכנס השנתי של האגודה הישראלית לחקר הפריון (איל"ה) שנערכה ב- 10 למאי 2007, הציגו פרופ' רון-אל וחבריו מיחידת ההפריה החוץ גופית במרכז הרפואי "אסף-הרופא" את ניסיונם במקרים שמוצאים נוזל, שאינו נעלם, בחלל הרחם במהלך טיפולי הפריה.מדובר בתופעה נדירה, שהוצע כי היא נובעת אולי מנוכחות נוזל בחצוצרות שמהווה מקור לנוזל בחלל, מהצרות בצוואר הרחם שמונעת ניקוז של הנוזל מהחלל או כתוצאה של ניתוח היסטרוסקופי ברחם.

הניסיון מורה שהחזרת עוברים לרחם של נשים עם נוזל עקשני בחלל הרחם בד"כ לא מצליחה.

מטרת המחקר

מטרת המחקר של הרופאים מאסף הרופא הייתה לבדוק את שכיחות התופעה, ולנסות להבין את הגורמים ואת המאפיינים של הנוזל שמצטבר בחלל הרחם. בשנת 2006 טופלו סה"כ 413 נשים ביחידת ההפריה החוץ גופית באסף הרופא.

כולן עברו בדיקות אולטרא-סאונד במהלך השראת הביוץ. כאשר העובי של חלל הרחם כולל הנוזל היה פחות מ- 6 מ"מ, והנוזל נצפה ביום ההחזרה, הוחלט להקפיא את העוברים ונערך מעקב אחר רירית הרחם בעזרת אולטרא-סאונד במהלך מחזור טבעי.

במידה ועדיין נמצא נוזל בחלל הרחם במחזור הטבעי, לפני הביוץ, העוברים לא הופשרו ונערכה הערכה היסטרוסקופית של חלל הרחם.

בנוסף, נבדקו בעזרת אולטרא-סאונד 64 נשים שאינן מבייצות, ושעברו הכנה עם אסטרדיול לקראת תרומת ביצית. נוכחות של נוזל בחלל הרחם ועובי רירית רחם של פחות מ- 6 מ"מ הוביל לביטול הטיפול עם תרומת ביצית.

החוקרים מצאו

החוקרים מצאו נוזל שאינו חולף בחלל הרחם של ארבע (1%) ממטופלות ההפריה. הגיל הממוצע שלהן היה 29 שנה. שלוש מהנשים לא הרו בעבר והרביעית עברה הפלה יזומה ללא סיבוכים.

הנוזל בחלל הרחם נצפה בתחילת הגירוי השחלתי כפס דק שהלך והצטבר לקראת שאיבת הביציות. רירית הרחם הייתה דקה ובעלת הדיות גבוהה בבדיקת האולטרא-סאונד.

היסטרוסקופיה הראתה חלל נורמאלי בכל הנשים ובדיקת היסטולוגית של רירית הרחם הייתה תקינה. הרירית נותרה דקה, 3.2±1.25 מ"מ, גם במחזור הטבעי שלאחר מחזור ההפריה.

חולה אחת התעקשה על ביצוע החזרה של שני עוברים מופשרים. לאחר שאיבה של 5 מ"ל נוזל דמי רירי מהרחם, נצפתה רירית רחם עם הדיות גבוהה. הריון לא הושג במקרה זה לאחר החזרת העוברים.

בקרב הנשים שהוכנו לתרומת ביציות נמצא נוזל עקשני בשתי (3.4%) נשים, שתיהן לוקות בתסמונת טרנר. אחת הנשים הרתה בעבר ועברה ניתוח קיסרי.

באותו מחזור מוצלח עובי הרירית היה 6.1 מ"מ. הרירית בנשים אלה נותרה דקיקה למרות מינונים עולים של אסטרוגנים.

מסקנת החוקרים מאסף הרופא הינה שמציאות של נוזל בחלל הרחם שאינו חולף מהווה בעיה נדירה, אך בלתי פתורה, עבור נשים שעוברות טיפולי הפריה.

נוכחות הנוזל ברחם פוגעת כנראה באופן משמעותי בסיכוי להריון. הגורם לבעיה זו והטיפול בו נותרו בלתי ברורים. פתרון אפשרי לנשים אלה הינו פונדקאות (ראו כתבה מפורטת בנושא זה במדור המאמרים).

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)