תוצאות טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) בנשים עם רמות נמוכות בדם של AMH קשורות לגיל האם

תוצאות טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) בנשים עם רמות נמוכות בדם של AMH קשורות לגיל האם

תוכן עניינים

בשנים האחרונות הפך השימוש במדידת רמות ההורמון האנטימלריאני בדם (AMH) לנפוץ מאד בישראל ובעולם, כסמן מהימן למדי להערכת הרזרבה השחלתית של האישה תוצאות טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) בנשים עם רמות נמוכות בדם של AMH קשורות לגיל האם.

בשנים האחרונות…

בשנים האחרונות הפך השימוש במדידת רמות ההורמון האנטימלריאני בדם (AMH) לנפוץ מאד בישראל ובעולם, כסמן מהימן למדי להערכת הרזרבה השחלתית של האישה. למרות שמרבית קופות החולים בישראל עדיין לא מבצעות את בדיקת הדם החשובה הזו, חלקן כבר דורשות מהמטופלות מדידה של רמות ההורמון (AMH) בדם, כמדד לסיכוי של האישה להשיג היריון בטיפולי הפריה. דיווחים קודמים הראו שבעוד שרמות נמוכות מאד שלAMH בהחלט מורות על כמות ביציות נמוכה בשחלות. אבל, ערכי AMH נמוכים בדם לא יכולים לשלול אפשרות שהאישה תהרה. תצפית זו לא מפתיעה, מאחר וברור לכל שגם ביצית איכותית אחת יכולה להוביל להולדת ילוד בריא. כלומר ידוע שכמות הביציות בשחלות משמעותית לסיכויי ההצלחה להרות, אך איכות הביציות חשובה ממנה.

גינקולוגים מטורינו שבאיטליה

גינקולוגים מטורינו שבאיטליה פרסמו תוצאות של מחקר שבא לבדוק את התוצאות של טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) בנשים עם רמות נמוכות מאד שלAMH בדם ולבחון גורמים שמשפיעים על הסיכוי להיריון.
החוקרים בדקו באופן רטרוספקטיבי את התוצאות של 448 מחזורי IVF ב- 361 נשים עם רמות AMH בדם נמוכות מ- 0.5 ננוגרם מיליליטר. 14.5 אחוז מהמחזורים בוטלו. לנשים אלה, שלא הגיעו לשאיבה, היו באופן מובהק רמות נמוכות יותר של AMH. מבין המטופלות שכן הגיעו לשאיבת ביציות, לגיל הייתה השפעה משמעותית על סיכויי ההצלחה. בקרב נשים עם רמה דומה של AMH, אצל מטופלות בנות פחות מ- 35 שנה הושגו באופן משמעותי יותר ביציות ושיעורי ההיריון היו גבוהים יותר. אצל נשים בנות פחות מ- 35 שנה, עם רמות נמוכות של AMH, שיעורי ההיריון שהושגו לכל שאיבה היה 31%, לעומת 23.2% ו- 10.2% בקרב נשים בנות 35-39 או 40-43 שנה, בהתאמה. לא נמצאו הבדלים בתוצאות IVF בהתאם לרמות AMH בדם בקרב נשים עם רמותAMH בטווח של 0.14 עד 0.49 ננוגרם למיליליטר. ניתוח רב משתני הראה כי שהסיכוי להיריון הושפע באופן משמעותי מגיל האישה, אבל לא מהבדלים קטנים ברמות ה- AMH.

מסקנת החוקרים

מסקנת החוקרים הייתה שגם לנשים עם רמות נמוכות מאד של AMH (<0.5 ng/ml), שעוברות טיפולי IVF, יש עדיין סיכויים סבירים להשיג היריון. אבל, סיכויי ההצלחה מושפעים באופן משמעותי על יד הגיל הכרונולוגי של האישה. נראה שרמות נמוכות שלAMH אכן קשורות בסיכון מוגבר לביטול המחזור (אי הגעה לשלב של שאיבת ביציות). אך, רמות נמוכות מאד שלAMH אינן צריכות להחשב כסיבה למנוע טיפולי IVF מנשים.

הממצאים החדשים של החוקרים האיטלקים מחזקים את הרושם כי בדיקתAMH מהוווה כלי חשוב להערכת הרזרבה השחלתית של האישה, וככזו בהחלט מסייעת בידי האישה להעריך את מצבה הפריוני ואת הסיכוי שלה להרות בטווח הקצר והארוך. אישה צעירה עם AMH נמוך בהחלט צריכה לשקול את תוכניותיה לעתיד בתחום הפריון. עליה להסס ביחס לכל דחיה ממושכת של הניסיונות שלה להרות ולשקול מעבר מוקדם לטיפולי הפריה. נראה שאין משמעות רבה לערך המדויק של ה- AMH, שגם נוטה בניגוד למה שחשבו בעבר, להשתנות מבדיקה לבדיקה. יתרה מזאת, גם רמות נמוכות מאד של AMH לא שוללות את הסיכוי של האישה להרות בטיפולי הפריה ולא צריכות להוות סיבה למנוע מאישה עם רמות נמוכות מאד של AMH גישה לטיפולי הפריה. גיל האישה נותר הגורם המשמעותי ביותר ביחס לסיכוי של האישה להרות, ללא קשר לתוצאות של סמנים לרזרבה שחלתית כמו AMH.

מחקר נוסף של חוקרים מאוניברסיטת קורנל היוקרתית בניו יורק בדק את התוצאות של טיפוליIVF בנשים צעירות (<35 שנה) ביחס לרמות ה- AMH בדמן. 1005 מטופלות חולקו לקבוצות על פי רמות ה- AMH בדם, יותר מ- 1.0, פחות מ- 1.0 ופחות מ- 0.5 ng/ml. הנשים בקבוצה הראשונה נזקקו למינונים נמוכים יותר של זריקות (גונדוטרופינים) והושגו אצלן יותר ביציות. אבל, למרות הבדלים אלה, לא נמצאו הבדלים בשיעור הכולל של הריונות קליניים, הפלות עצמוניות ולידות חי בין הקבוצות. מסקנת החוקרים הייתה שבקרב נשים עם רזרבה שחלתית נמוכה ועוברים באיכות טובה, רמותAMH לא קשורות עם שעורי הריונות קליניים, הפלות עצמוניות או לידות חי.

Revelli et al. IVF results in patients with very low serum AMH are significantly affected by chronological age. J Assist Reprod Genet. 2016 Feb 18.
Pereira N, et al. Is anti-Müllerian hormone associated with IVF outcomes in young patients with diminished ovarian reserve? Womens Health (Lond Engl). 2016 Mar;12(2):185-92.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: