תרומת ביצית/עובר אצל נשים בגיל מתקדם: עמדת הוועדה האתית מטעם החברה האמריקאית לרפואת הרבייה

תרומת ביצית/עובר אצל נשים בגיל מתקדם: עמדת הוועדה האתית מטעם החברה האמריקאית לרפואת הרבייה

תוכן עניינים

תרומת ביציות באישה אשר סובלת משחלות שאינן מתפקדות, איכות ביציות ירודה או חוסר ברזרבה שחלתית הינה הליך רפואי מקובל. הליך זה נעשה בעייתי מבחינה אתית כאשר מדובר באישה בגיל המעבר. נישואים מאוחרים, נישואים שניים או הרצון להקים משפחה בגיל מאוחר, יכולים להוביל לנסיבות בהן האישה מבקשת להרות בגיל המעבר ולכן זקוקה לתרומת ביצית או לחילופין החזרת עובר או ביצית שהוקפאו בעבר. השאלה האתית שעולה מכך היא – האם להתיר את השימוש בטכנולוגיות המאפשרות את הארכת גיל הפוריות גם לנשים בגיל המעבר.תרומת ביצית/עובר אצל נשים בגיל מתקדם: עמדת הוועדה האתית מטעם החברה האמריקאית לרפואת הרבייה.

ד"ר שרון אמיר, פרופ' דניאל זיידמן
מתוך כתב העת המדעי Fertility and Sterility (2013;100:337-340)

ניתן כיום ללא קושי להשיג היריון, שמקורו בתרומת ביצית, באישה בעשור החמישי והשישי לחייה כל עוד רחמה תקין, וזאת על אף גילה המתקדם. בדרך זו, כנגד הטבע האנושי, גיל הרבייה מתארך באופן מלאכותי.


תרומת ביציות באישה אשר סובלת משחלות שאינן מתפקדות, איכות ביציות ירודה או חוסר ברזרבה שחלתית הינה הליך רפואי מקובל. הליך זה נעשה בעייתי מבחינה אתית כאשר מדובר באישה בגיל המעבר. נישואים מאוחרים, נישואים שניים או הרצון להקים משפחה בגיל מאוחר, יכולים להוביל לנסיבות בהן האישה מבקשת להרות בגיל המעבר ולכן זקוקה לתרומת ביצית או לחילופין החזרת עובר או ביצית שהוקפאו בעבר. השאלה האתית שעולה מכך היא – האם להתיר את השימוש בטכנולוגיות המאפשרות את הארכת גיל הפוריות גם לנשים בגיל המעבר.

טיעונים בעד

הטיעונים בעד לאפשר תרומת ביצית עובר מוקפא לנשים בגיל מתקדם הינם טיעונים חברתיים, שוויון מיני וחופש רבייה. בחברה שלנו לא נדיר לראות ילד הגדל עם הסבים שלו. הדור המבוגר תורם לרוב יותר יציבות כלכלית, אחריות הורית ובגרות לתא המשפחתי. אין סיבה על כן שהחברה תינזק מכך שזוגות מבוגרים יביאו ילדים לעולם או לא יהיו בעלי כושר עמידה מבחינה פיזיולוגית ופסיכולוגית. בנוסף, כיום ישנם זוגות רבים בהם הגבר מבוגר, בשנות החמישים-שישים לחייו וזוגתו צעירה ולהם אין כל מניעה להביא ילדים לעולם. ומכאן, שאין זה הוגן שלא יהיה שוויון בין המינים אם הטכנולוגיה מאפשרת זאת. לבסוף, החברה שלנו מכבדת את חופש הרבייה למרות הגיל ותוחלת החיים.
טיעונים נגד
הטיעונים נגד תרומת ביצית/עובר מוקפא לנשים בגיל מתקדם מתבססים על מגבלת הרבייה שקיימת בטבע, הקושי בגידול ילדים והסיכונים הרפואיים. נטען כי אין זה נכון לשנות את יכולת הרבייה הטבעיות של האדם. העובדה שישנם סבים המגדלים את נכדיהם בהצלחה אינה בהכרח מספיקה להצדיק את השימוש בטכנולוגיות להרות בגיל המעבר. בנוסף, נשים מבוגרות ובני זוגן לעתים אינם יכולים לעמוד בדרישות ובצרכים הרגשיים והפיזיים של גידול ילד לאורך שנות התבגרותו. ישנה גם סבירות די גבוהה שהילד יאבד את אחד או שני הוריו לפני שיגיע לבגרות. הסיכון להריון ולידה תקינים הן מבחינת האם והן מבחינת הילוד, אינה מצדיקה על כן את מתן הביציות לקבוצת נשים זו.


סוגיות רפואיות

הסיכונים הכרוכים בתרומת ביצית/עובר לנשים בגיל המבוגר אינם ברורים לחלוטין מהסיבה שאין מספיק דיווחים בנושא. ממספר מחקרים עולה כי נשים הריוניות בגילאי 50 ומעלה הן בעלות סיכון גבוה יותר לסבול מיתר לחץ דם, סכרת הריון וניתוחים קיסריים. מבחינה גנטית, ככל שאדם מבוגר יותר גדלה הנטייה למוטציות כרומוזומליות. מכיוון שהחשיבות היא המטען הגנטי של הביצית, אין לאישה המבוגרת המקבלת את התרומה השפעה על כך. אולם, בן זוגה, שסביר שגם הוא בגיל מבוגר כן ישפיע על המטען הגנטי, ועל כן הריון זה בעל סיכון גבוה יותר למחלות כגון תסמונת דאון, קליינפלטר, הפרעות קוגניטיביות, אוטיזם, סכיזופרניה ועוד.
ניתן להפחית את הסיכונים הרפואיים במקרים אלה, כך שתרומת הביציות תינתן רק לנשים בריאות, תבוצע החזרה של עובר אחד בלבד בכל סבב טיפול תוך הקפדה על מעקב הריון בסיכון גבוה.


מבחינת ההורים

השיקול המרכזי מבחינת הורות בגיל מתקדם הינו התמיכה לאורך חייו של הילד, במיוחד במקרים בהם שני בני הזוג מבוגרים. מוות מוקדם של הורה לילד יוצר קשיים רגשיים ופיזיים רבים, בפרט כאשר הילד עדיין לא הגיע לגיל בגרות. לכן כאשר עומדים בפני הדילמה האם לאפשר תרומת ביצית בגיל מתקדם יש להתייחס לגילם ומצב בריאותם של ההורים. עם זאת, אין להתעלם מהעובדה שרוב ההורים המבוגרים מצויים בשלב בחיים בו היציבות הכלכלית והרגשית שלהם מהווים יתרון.
המלצות הוועדה
השאלה האתית שנידונה במאמר זה היא האם השימוש בטכנולוגיות פוריות מתקדמות משרת את האינטרסים הן של הילדים והן של ההורים בשנות החמישים והשישים המוקדמות לחייהם. האינטרסים ממומשים כאשר הכמיהה של הורים לילד ואופן הגידול שלו תורמים הדדית לשני הצדדים, להורים ולילד. כמובן שיש להסתכל על הדדיות זו כקצרת וארוכת טווח. על פי המלצות הוועדה האתית של החברה האמריקאית לרפואת הרבייה ((ASRM, שקיימה דיון זה, נשים בתחילת שנות החמישים לחייהן אשר בריאות פיזית ונפשית הן מועמדות חיוביות לתרומת ביציות.

לסיכום…


• נשים השוקלות תרומת ביצית או עובר עקב גיל הפוריות המתקדם שלהן (שנות החמישים לחייהן) צריכות לעבור הערכה רפואית מקיפה.
• נשים אלה צריכות לקבל הסבר ויעוץ מקיף לגבי הסיכונים בתהליך ההיריון והלידה בגיל זה, תוך ידיעה שמידע זה מוגבל.
• תרומת ביצית/עובר לא מומלצים כאשר ישנה בעיה רפואית ידועה שיכולה לגרום בעתיד סיכוני לידה וילוד כלשהם.
• אין כיום מספיק מידע על בטיחות האם והעובר, כשההיריון שהתקבל מקורו מתרומת ביצית/עובר באישה שגילה מעל 55, גם אם לא ידועה בעיה בריאותית כלשהי.
• הריון מרובה עוברים מעלה את הסיכון של היריון ולידה בגיל מבוגר, ועל כן מומלץ להחזיר עובר יחיד בכל סבב.
• ההורים לעתיד צריכים לקחת בחשבון את משך זמן ההורות שנותר להם לגידול הילד וכן את מצבם הבריאותי. שני גורמים אלה צריכים להילקח בחשבון באישור הליך זה.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)