תרופות הניתנות לתמיכה בהריון

תרופות הניתנות לתמיכה בהריון

תוכן עניינים

אוטרוגסטן (Uterogestan), אנדומטרין (Endometrin), קרינון (Crinone), גסטון (Gestone), פרוגסטרון רטארד (Progesterone Retard) או ביפאסטון (Biphaston).


תרופות אלו מכילות נגזרות של ההורמון פרוגסטרון. הורמון זה קריטי להתפתחות ההיריון. באופן טבעי הוא מופרש מיד לאחר הביוץ על ידי הזקיק שנותר בשחלה לאחר חריגת הביצית והופך להיות "גופיף צהוב". במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית מתן תרופות לדיכוי הביוץ העצמוני (ראה למעלה) עלול למנוע תמיכה מהגופיף הצהוב ולגרום לניוון מוקדם שלו, דבר שיגרום לחסר בהורמון פרוגסטרון שחיוני לתמיכה בהשרשת העובר.

אופן מתן-

התרופות ניתנות בדרך כלל מיד לאחר הביוץ במשך שבועיים עד שמבוצעת בדיקת הריון. אם בדיקת ההיריון שלילית מפסיקים את התמיכה. כאשר בדיקת ההיריון חיובית מקובל להמשיך את הטיפול עוד מספר שבועות.
כל תכשירי הפרוגסטרון שניתנים כתמיכה אינם מומלצים לנטילה דרך הפה עקב הספיגה הגרועה יחסית בנטילה בדרך זו. רובם מושמים בנרתיק לאור הספיגה הטובה לרחם בדרך זו.


• האוטרוגסטן הינו בצורת "פנינה" ומקובל להחדירו לנרתיק שלוש פעמים ביום, "פנינה" אחת במינון 200 מ"ג או שני "פנינים" במינון 100 מ"ג. ניתן להשיג ביחידות הפריון מוליך שמקל את ההחדרה לנרתיק.
• האנדומטרין הינו בצורת פתילה במינון 100 מ"ג, ושמים בנרתיק פתילה אחת פעמיים ביום. נמכר עם מוליך להחדרה בנרתיק.
• הקרינון הינו בצורת ג'ל המוחדר פעם אחת ביום לנרתיק. נמכר בריכוז של 8% עם מוליך להחדרה לנרתיק.
• הגסטון ניתן כזריקה במינון 50 מ"ג לתוך שריר העכוז פעם אחת ביום. מאחר והתרופה על בסיס שומני, מומלץ לחמם מעט את האמפולה לפני ההזרקה ולעסות את אזור ההזרקה.
• פרוגסטרון רטארד ניתן כזריקה של 250 מ"ג (חצי אמפולה של 500 מ"ג) לתוך שריר העכוז פעם בשלושה ימים.
• ביפאסטון נלקח דרך הפה, שתי טבליות של 10 מ"ג ליום. הספיגה של נגזרת הפרוגסטרון דרך הקיבה כנראה פחות טובה מזו של התרופות שניתנות דרך הנרתיק.

תופעות לוואי וסיבוכים-

הפרוגסטרון, כאשר הוא ניתן בהזרקה מקומית כגסטון, גורם לעתים נפיחות ואדמומיות מלווה בכאב באזור ההזרקה. שימוש בתכשירים בנרתיק עלול לגרום לאי נוחות מקומית. האנדומטרין נוטה ליזול ולייצור "מי סיד" על גבי התחתונית. שימוש ממושך בקרינון מלווה פליטה של גושים דמויי שעווה, שאינם מהווים סימן לבעיה בספיגת התרופה בנרתיק. ניתן לשטוף מידי פעם את הנרתיק במים.
הפרוגסטרון עצמו קשור בתופעות לוואי שונות כמו כאבי ראש, מלאות בחזה ועצירות.

ארגסט (Aragest)


תרופה שמכילה נגזרת סינטטית של פרוגסטרון. הארגסט נלקח בטבליות דרך הפה, במינון של 5 מ"ג, פעמיים או שלוש ביום. הארגסט ניתן בדרך כלל לא כתמיכה בהריון צעיר, כי אם על מנת לגרום להופעת דימום דמוי "וסת" אצל אישה שלא בייצה ועל כן לא קיבלה מחזור. לאחרונה יש מחסור בתכשיר זה וניתן לקחת במקומו אוטרוגסטן, פרימולוט-נור או ביפאסטון.

פרוגינובה (Progynova) או אסטרופם (Estrofem)


תרופות אלו מכילות אסטרוגן (אסטרדיול ואלראט). הן ניתנות להכנת הרירית להחזרת עוברים מופשרים או עוברים שנתקבלו מתרומת ביצית. לעתים הם גם ניתנים לתמיכה לאחר החזרת עוברים בהפריה רגילה או בניסיון לעבות את רירית הרחם בעת נטילת איקקלומין.

אופן מתן-

התרופות ניטלות כטבליות דרך הפה, בדרך כלל במינון של 2 מ"ג פעמיים או שלוש ביום. מאחר ואסטרופם משווק בטבליות בשלושה מינונים שונים (1, 2 ו- 4 מ"ג) רצוי תמיד לוודא מראש מה המינון המדויק עליו הורה הרופא. את האסטרופם ניתן גם להחדיר לנרתיק משם הוא נספג היטב.

תופעות לוואי וסיבוכים-

נטילת אסטרוגנים, גם בטווח הקצר, עלולה להיות מסוכנת בנשים עם גורמי סיכון לקרישיות יתר, למשל נשים מעשנות בנות 35 שנה ויותר או כאלו שבעבר חוו (או שקרובת משפחה מדרגה ראשונה חוותה) סיבוך שנבע מהיווצרות קרישי דם.
מדבקות אוורל (Evorel Skin patch)
תכשיר שמכיל אסטרוגן וניתן בד"כ כתמיכה בבניית רירית הרחם לשם החזרת עוברים מופשרים או עוברים שנתקבלו מתרומת ביצית.


אופן מתן-

יש מדבקות בארבעה מינונים, אבל בטיפולי פריון בד"כ משתמשים במינון הגבוה של 100 מ"ג. את המדבקה יש להדביק באזור עם עור חלק (למשל בבטן, כתף, ישבן או ירך – לא באזור השדים). יש להחליף את המדבקה במדבקה חדשה כל שלושה ימים. כדאי כל פעם להדביק באזור אחר על מנת למנוע גירוי מקומי של העור. אפשר להתרחץ עם המדבקה ואף לטבול בבריכה.


תופעות לוואי וסיבוכים-

דומים לאלו של פרוגינובה או אסטרופם (ראי מעל).

אוביטרל (Ovitrelle) או פרגניל (Pregnyl)


הזכרנו כבר את התרופות הללו, שמכילות את הורמון ההריון (בטא hCG), בהקשר של גרימת ביוץ במסגרת טיפולי פריון והפריה חוץ גופית. אך ניתן גם לתת אוביטרל או פרגניל לאחר הביוץ כתמיכה בגופיף הצהוב, כך שהפרשת הפרוגסטרון — שחיונית להישרדות ההיריון — תימשך מהגופיף הצהוב.

אופן מתן-

לתמיכה בגופיף הצהוב לאחר הביוץ האוביטרל ניתן כזריקה תת-עורית במינון 250 מ"ג, והפרגניל ניתן כזריקה לשריר או כזריקה תת-עורית במינון 1500 או 5000 יח', בדרך כלל כל שלושה או ארבעה ימים. לעתים נותנים זריקה חד פעמית מספר ימים לאחר הביוץ.


אם אוביטרל או הפרגניל ניתנו כתמיכה לאחר הביוץ הרי שאין טעם לעשות בדיקת הריון לפחות כעשרה ימים לאחר קבלת הזריקה. יש לזכור שמאחר ותרופות אלו הן למעשה הורמון ההריון, הרי שבדיקת הריון עשויה לצאת חיובית באופן מטעה במשך עד 14 יום לאחר קבלת הזריקה.

תופעות לוואי וסיבוכים-

מתן כוריגון לאחר הביוץ עלול להגביר את הגירוי השחלתי. במקרים של תגובה ביוצית חזקה, תוספת של אוביטרל או פרגניל לתמיכה עלולה להגביר את הסיכון להתפתחות גירוי יתר שחלתי.

יעילות-

דומה לזו שמושגת על ידי נתינת תרופות המכילות נגזרות של פרוגסטרון.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)