תרופות הניתנות לדיכוי הפרשת הפרולקטין

תרופות הניתנות לדיכוי הפרשת הפרולקטין

תוכן עניינים

פרילק (Parilac), נורפרולק (Norprolac) או דוסטינקס (Dostinex)


תרופות שמטרתן להפחית את רמות הורמון החלב (פרולקטין) שמופרש על ידי בלוטת יותרת המוח. רמות הפרולקטין גבוהות באופן נורמאלי לאחר הלידה ובנשים מיניקות. רמות גבוהות של הורמון החלב עלולות לשבש את סדירות הביוץ ובכך להפריע לאישה להרות. ההורמון מופרש לעתים קרובות מגידול שפיר זעיר בבלוטת יותרת המוח.

אופן מתן

התרופות האלו ניטלות כגלולת דרך הפה. מקובל להמשיך בטיפול עד שמושג הריון ואז להפסיק את נטילת הפרילק. מאחר ולא נמצא עד כה כי לפרילק או לדוסטינקס השפעה יוצרת מומים בעובר או קשר עם הפלות, ניתן במצבים מסוימים להמשיך את הטיפול התרופתי גם במהלך ההריון, במיוחד אם ידוע על גידול שקוטרו עולה על 10 מ"מ. לאחר הלידה אין מניעה אצל נשים עם עודף בהורמון החלב להניק, אך כל עוד הן מניקות אסור להן ליטול תרופות כמו פרילק. מרבית הנשים יזדקקו שוב לטיפול התרופתי עם סיום ההנקה.
בעוד שהפרילק והנורפרולק נלקחים מידי יום את הדוסטינקס ניתן לקחת פעם פעמיים בשבוע.
• פרילק או פארלודל (ברומקריפטין)- נילקח מידי יום בדרך כלל חצי כדור עד 3 כדורים של 2.5 מ"ג.
• נורפרולק (קווינאגוליד)- הנורפרולק נילקח בהדרגה, תחילה טבלייה של 25 מ"ג ליום במשך 3 ימים, לאחר מכן 50 מ"ג ליום במשך 3 ימים נוספים, ולבסוף במינון קבוע של 75 עד 150 מ"ג ליום.
• דוסטינקס (קאברגולין)- בעוד שהפרילק נילקח מידי יום את הדוסטינקס ניתן לקחת פעם או פעמיים בשבוע, טבלייה של 0.5 מ"ג.

תופעות לוואי וסיבוכים

ניתן לצמצם את תופעות הלוואי של הפרילק, שכוללות בחילה, נפילה בלחץ הדם כאשר קמים מהר, ודיכאון, על ידי נטילת התרופה לפני השינה. השמת התרופה בנרתיק יעילה, מפחיתה את תופעות הלוואי שקשורות למערכת העיכול והשפעת התרופה נמשכת 24 שעות. לנשים שסובלות מתופעות לוואי בעת נטילת פרילק ניתן לתת נורפרולק שהינו בעל פעילות בררנית על הקולטנים.

יעילות

התרופות יעילות ביותר בהורדת רמות הורמון החלב ובהקטנת גודל הגידול. למעשה נדיר ביותר כיום שנזקקים לניתוח לטיפול בגידולים השפירים שמפרישים את ההורמון.
אצל למעלה מ- 90% מהנשים עם נטילת התרופות חוזר הביוץ להיות תקין והאישה מצליחה להרות. אין במקרה זה שכיחות יתר של הריונות מרובי עוברים (תאומים).

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: