תרופות לגרימת ביוץ

תרופות לגרימת ביוץ

תוכן עניינים

פרגניל ( Pregnyl ) או כוריגון ( Chorigon )


תרופות אלו מכילות את הורמון ההריון או גונדוטרופין כוריוני אנושי (מוכר יותר כ"בטא hCG") שבודד משתן של נשים הרות. הורמון זה מופרש באופן טבעי על-ידי העובר ומאוחר יותר על-ידי השיליה במהלך ההריון. להורמון ההריון פעילות דומה לזו של הורמון ההצהבה (LH) שגורם לביוץ במחזור הטבעי. התרופה משמשת לגרימת ביוץ במסגרת טיפולי פריון והפריה חוץ גופית. את הפרגניל יש לשמור במקרר. כוריגון כבר אינה משווקת בישראל.

אופן מתן

הפרגניל ניתן כזריקה לשריר או כזריקה תת-עורית, בדרך כלל כאשר יש זקיקים בקוטר 17-20 מ"מ. המינון המקובל לגרימת ביוץ הוא אמפולה אחת או שתיים של פרגניל 5000 יח'. הביוץ מתרחש כ- 36 שעות לאחר מתן הפרגניל. מומלץ לקיים יחסי מין ביום מתן הפרגניל ובשני הימים שלאחר קבלת הזריקה.
ניתן לתת פרגניל גם כתמיכה בגופיף הצהוב לאחר הביוץ, בדרך כלל אמפולה אחת של 1500 או 5000 יח' מידי כמה ימים.

תופעות לוואי וסיבוכים

קשורות בתרופות לגרימת ביוץ שניתנו, כפי שתואר עבור מנוגון (ראה למעלה). מאחר והפרגניל הינו למעשה הורמון ההריון, הרי שבדיקת הריון עשויה לצאת חיובית במשך עד 14 יום לאחר קבלת הריון, ואין טעם לבצע בדיקת הריון בפרק זמן זה.

יעילות

גרימת הביוץ כמעט ודאית אם הפרגניל ניתן בעיתוי נכון.

אוביטרל (Ovitrelle)


תרופה שמכילה hCG סינטטי, כלומר הורמון ההיריון, ומיוצרת בשיטה של הנדסה גנטית. התרופה ניתנת, כתחליף לכוריגון, לגרימת ביוץ במסגרת טיפולי פריון והפריה חוץ גופית. אוביטרל מאוחסן בטמפרטורת החדר (עד (25 °C ואין צורך לשמור את התרופה בקירור.

אופן מתן

אוביטרל ניתן כזריקה תת-עורית. המטופלת יכולה להזריק את האוביטרל בעצמה או בעזרת בן/בת זוג. נראה שיש פחות תופעות לוואי מקומיות בהשוואה לפרגניל. המינון המקובל לגרימת ביוץ הוא אמפולה אחת או שתיים של 250 מק"ג. מחקרים מורים כי יעילותו של אוביטרל במינון 250 מק"ג (=6,500 יח') שווה ליעילותו של פרגניל במינון של 10,000 יח'. אוביטרל ניתן בדרך כלל כאשר יש זקיקים בקוטר של לפחות 18-20 מ"מ.

תופעות לוואי וסיבוכים

קשורות בתרופות לגרימת ביוץ שניתנו, כפי שתואר עבור מנוגון (ראה למעלה). מאחר והאוביטרל מיוצרת באופן סינטטי, הרי שהתכשיר הינו בדרגת טוהר וניקיון גבוהים בהשוואה לכוריגון או לפרגניל, דבר שמתבטא במיעוט תופעות לוואי מקומיות באזור ההזרקה.

יעילות

גרימת הביוץ כמעט ודאית אם האוביטרל ניתן בעיתוי נכון

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: