אמצעי מניעה ללא ווסת: נטילת גלולות ברצף

אמצעי מניעה ללא ווסת: נטילת גלולות ברצף

תוכן עניינים

נשים הורגלו במשך שנים רבות כי יש ליטול גלולות למניעת הריון במחזורים בני 28 יום, במהלכם האישה נוטלת 21 טבליות את ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן ואח"כ עושות הפסקה בת שבוע ימים במהלכה יחוו את הדמם הווסתימחזוריות זו, שנקבעה לפני למעלה מחמישים שנה לא מבוססת על צורך רפואי. כלומר, למרות שנשים רבות חוששות שנשיותן תיפגע אם חלילה לא יהיה להן מידי חודש דמם דמוי ווסת – כמו "בטבע", הרי שבפועל מחקרים רבים מורים כי אין למחזור החודשי חשיבות מבחינה בריאותית.
למעשה מסתבר שבעבר הלא רחוק, מספר דורות לאחור, חוו נשים מספר קטן יחסית של ווסתות, כ- 160 בכל ימי חייהן. זאת בשל לידות מרובות מגיל צעיר ותקופות הנקה ממושכות, כפי שהיה מקובל במאות הקודמות. בעידן המודרני נשים חוות כ- 450 ווסתות במהלך שנותיהן הפוריות. ווסתות מרובות אלו קשורות תכופות בתסמינים לא נעימים כולל "כאבי מחזור", מיגרנות, תופעות המאפיינות את תסמונת קדם המחזור (PMS) כמו עצבנות וגודש בחזה, ולעתים, בשל אובדן דם במהלך הוסת, גם חסר דם (אנמיה).

המגמה החדשה


בשנים האחרונות חלה בחינה מחודשת של השימוש באמצעי מניעה ללא דמם ווסתי חודשי. סקרים חדשים מאירופה הראו כי כיום כשני שליש מהנשים מעדיפות שיהיה להן דמם וסתי רק פעם בשלושה חדשים, וכמעט שליש היו מעדיפות שלא יהיה להן כלל ווסת. נראה שהעניין המחודש באמצעי מניעה ללא דמם ווסתי נובע ממספר סיבות. ראשית, לאחרונה נפוץ השימוש באמצעי מניעה שמכילים פרוגסטרון בלבד, כמו ההתקן התוך רחמי מירנה, הזריקה התלת-חודשית דפו-פרוורה והגלולה סראזט. אמצעי מניעה אלו מתאפיינים בשיעור גבוה יחסית של העדר ווסת (אמנוריאה) ממושכת. מסתבר שתופעת לוואי זו נתפסה על ידי נשים רבות דווקא כרצויה, והוליכה לקבלת הרעיון שהעדר ווסת אינו בהכרח דבר שלילי. שנית, נשים למדו שהיום בו מופיע הדמם הווסתי עם הפסקת הגלולות נקבע למעשה באופן לא מחייב, ושהן יכולות על כן לשנות את יום קבלת הווסת ע"י נטילה ממושכת של גלולות. למעשה נשים רבות כיום נוטלות על דעת עצמן גלולות ברצף במשך יותר משלושה שבועות, בעיקר כאשר הן מעוניינות לדחות את הווסת בשל מאורע אישי או חברתי, כמו בחינות, חופשה או תחרות ספורטיבית. ישנן גם נשים שכלל לא זקוקות לאמצעי מניעה, אך מוצאות בנטילת גלולות שיטה טובה ויחידה במינה לשלוט בסדירות ומשך המחזור שלהן. שלישית, בשנים האחרונות הצטבר בידינו ניסיון מנשים שהומלץ להן ע"י הרופא ליטול גלולות באופן רציף במשך מספר חודשים בשל בעיה רפואית. למשל נשים עם וסתות כואבות במיוחד וחשד לאנדומטריוזיס (מחלה המתאפיינת בהימצאות בלוטות מרירית הרחם מחוץ לחלל הרחם) או אצל נשים עם תופעות קשות של תסמונת קדם מחזור (PMS), כגון מצבי רוח, כאבי ראש ורגישות בשדיים.


מחקרים חדשים


בעת האחרונה אנו עדים למספר גדול של מחקרים שבאים לבחון באופן מבוקר את היעילות והבטיחות של נטילה ברצף של גלולות למשך שבועות רבים, כמו גם את שביעות הרצון של הנשים. מחקר רב-מרכזי ורב-לאומי שפורסם השנה הראה, בקרב 177 נשים, כי בעקבות נטילה של גלולות במחזור רציף שנמשך 126 ימים, 40% דיווחו על העלמות הווסת, בעוד שבקרב 60% הייתה נטייה להפחתה במספר ימי הדמם. שני שליש מהנשים הביעו שביעות רצון מהטיפול הרציף בגלולות. היעלות והבטיחות של הנטילה הרציפה נמצאה טובה. במחקר אקראי נוסף, שפורסם אף הוא השנה, נמצא שאצל נשים שנטלו באופן רציף במשך 168 גלולות מספר ימי הדמם נמוך, והפסקה בת 3 ימים ברצף נטילת הגלולה הפחיתה טוב יותר את היארעות של דמם בין מחזורי בהשוואה להמשך נטילת הגלולות ללא הפסקה.
במחקר אחר ניתנה גלולה במינון נמוך (20 מיקרוגרם אתניל אסטרדיול ו- 100 מיקרוגרם לוונורגסטרל) באופן אקראי ל- 79 נבדקות למשך 12 מחזורים של 28 יום או ברצף של 12 מחזורים בני 28 יום, כלומר במשך 336 יום ללא הפסקה (!). שני שליש מהנשים שנטלו את הגלולות ברצף דיווחו על העלמות הווסת או מעט ימי דמם תוך שלושה חודשים. בסיום המחקר 88% מהנשים דיווחו על מעט מאד הכתמות או דמם בין מחזורי. נמצא כי נטילה ממושכת של גלולות במשך שנה מפחיתה את הדמם הווסתי ללא השפעה משמעותית על לחץ הדם, משקל והמוגלובין, וזאת בהשוואה לנטילה מחזורית מקובלת.
במחקר (Cochrane review) שסקר השנה את כל העבודות האקראיות בהן השוו בין נטילה של גלולות ברצף לבין נטילה במחזורים של 28 יום, נמצא בשש העבודות שאותרו כי שיעורי ההריון, הבטיחות וההיענות לשימוש בגלולות היו דומים בשתי הקבוצות. לא נמצא הבדל בשיעור ההפסקה בשימוש בגלולות או בעיה של דימומים בהשוואה בין נטילה קצרה או ממושכת של גלולות. שביעות הרצון הייתה גבוה בשתי הקבוצות. מספר ימי הדימום היה דומה או טוב יותר בנטילה ממושכת של גלולות. נצפה שיפור משמעותי בתסמינים שקשורים לווסת, כגון כאבי ראש, גרד בנרתיק, עייפות, תחושת תפיחות או כאבי מחזור.
סקר גדול שנערך לאחרונה בארה"ב הראה כי מרבית הנשים (78%) לא שמעו על האפשרות של נטילת גלולות ברצף, אך מרביתן (59%) היו מעוניינות להימנע מווסת מידי חודש, ושליש היו בוחרות להימנע לחלוטין מקבלת ווסת. מקרב הרופאים רק 7% סברו שיש צורך בריאותי בווסת מידי חודש, וכמחצית מהרופאים סברו שמתן גלולות באופן שמפחית את מספר הווסתות הינו רעיון טוב. רוב הרופאים גם דיווחו כי הם רושמים גלולות ברצף, בעיקר במענה לבקשת האישה. סקרים נוספים שנערכו בארה"ב מורים גם שרופאים נוטים לא להעריך נכון את הרצון של נשים רבות באמצעי מניעה שיפחית את מספר הווסתות בשנה. מעניין שדווקא רופאות דיווחו בסקר כי הן רואות באמצעי מניעה שיצמצם את מספר הווסתות דבר רצוי ובטוח.

מחקר בישראל


לאחרונה נערך, ביוזמת החברה הישראלית לאמצעי מניעה, מחקר שבדק את השימוש בגלולת הניטלות ברצף בקרב נשים בישראל. במחקר שאותו ריכזתי ותוצאותיו עומדות בפני פרסום, השתתפו 9 רופאי נשים שהציעו ל- 137 נשים ליטול מידי יום ללא הפסקה, במשך 84 יום, גלולה שהכילה 30 מיקרוגרם אתניל אסטרדיול ו- 3 מיליגרם דרוספירנון (יסמין). לאחר שהתנסו בשני מחזורים רגילים, בהם נטלו במשך 21 יום גלולות עם שבוע הפסקה, הסכימו 109 נשים להשתתף במחקר וליטול שני מחזורים של הגלולה במשך 84 יום, עם 7 ימים של הפסקה בנטילת הגלולות בין המחזורים. כשני שליש מהנשים התמידו בנטילת הגלולות בשני מחזורים של 84 יום. נשים אלו חוו שליש פחות ימי דימום במהלך תקופת המחקר לעומת הצפוי אילו היו ממשיכים נטילת גלולות במחזור של 28 יום. לא היה שינוי במהלך המחקר במשקל הנשים, במדדי איכות חיים או במצב בעור. בסיום המחקר 66% מהנשים הביעו שביעות רצון מנטילה ממושכת ברצף של גלולות ורק 16% לא היו מרוצות מגישה זו. מחקר זה, שהינו הראשון שנערך בישראל, מורה כי גם בארץ נשים רבות, אם כי לא כולן, מקבלות באהדה רבה את האפשרות של נטילת גלולות באופן רציף במחזור של 91 יום (84 ימי גלולות ושבוע הפסקה).

גלולות חדשות באריזה למתן ממושך ברצף


בעקבות התוצאות המרשימות של המחקרים הללו הוחל לאחרונה בארה"ב בשיווק גלולות חדשות הניתנות ברצף. הגלולה הראשונה, שאושרה לשיווק בשוק האמריקאי בנובמבר 2003 תחת השם Seasonale, ניטלת באופן רציף במשך 91 יום. הגלולה מתאפיינת בנטילה ברצף של 84 גלולות המכילות 30 מיקרוגרם אתניל אסטרדיול ו- 150 מיקרוגרם לוונורגסטרל ובסיומם נטילה במשך 7 ימים של גלולות שאינן מכילות הורמונים. מדובר בגלולה הניטלת באופן "עונתי", כלומר עם ווסת ארבע פעמים בשנה. מעבר לנוחות הרבה של מעט ימי ווסת, כפי שמדווח ע"י נשים רבות, יש גם חיסכון כלכלי עקב הוצאה מופחתת על מוצרי היגיינה, בהשוואה לאישה שנוטלת גלולות במחזוריות המקובלת של 28 יום וחווה וסת 12 פעמים בשנה. עם זאת, למרות המיעוט בימי הווסת, נשים שנוטלות גלולת ברצף לתקופה ממושכת סובלות יותר מימים עם הכתמות לא צפויות ודמם בין מחזורי. תופעה זו פוחתת עם הזמן, ובסה"כ בשנה הראשונה של נטילת הגלולה סך ימי הדימום אינו עולה על זה של נשים שנוטלות גלולות במחזורים רגילים של 28 יום. מדובר בהצלחה מסחרית עצומה כאשר עד כה נרשמו למעלה ממיליון מרשמים ל- Seasonale.
בקרוב יותחל בארה"ב ובאירופה בשיווק גלולה חדשה בשם Lo-Seasonale שמכילה מינון נמוך יותר של 20 מיקרוגרם אתניל אסטרדיול ו- 100 מיקרוגרם לוונורגסטרל. גלולה נוספת שבשיווקה הוחל נקראת Seasonique. ייחודה בכך שהיא ניטלת במשך 94 יום, במינון זהה לשל ה- Seasonale, אך בשבעת הימים שנועדו להופעת הווסת, לא נוטלים גלולות שאינן מכילות הורמונים, אלא נוטלים במשך שבוע גלולה שמכילה מינון נמוך של 10 מיקרוגרם אתניל אסטרדיול. מטרת תוספת הגלולות הפעילות היא לצמצם את מספר ימי הדימום.
גלולה מעניינת במיוחד עומדת כעת בפני שיווק בארה"ב. הגלולה בשל Lybrel ניטלת ברצף במשך שנה! כלומר הגלולה שמכילה 20 מיקרוגרם אתניל אסטרדיול ו- 90 מיקרוגרם לוונורגסטרל נלקחת במשך 365 יום בשנה ללא הפסקה. מחקרים הראו כי התרופה יעילה, כאשר כמעט מחצית מהנשים דיווחו על העלמות הווסת (אמנוריאה) תוך כעשרים שבועות. כצפוי השימוש בגלולה היה יעיל מאד במניעת תסמינים שקשורים למחזור הווסת ולתסמונת קדם המחזור. יש לציין כי תוך חודשיים שלושה מהפסקת נטילת ה- Lybrel חזר הביוץ להיות סדיר אצל כמעט כל הנשים.

בטיחות נטילה רצופה של גלולות


למרות שכל המחקרים עד כה מצאו כי נטילת גלולות ברצף בטוחה, הרי שאין לנו עדיין נתונים ממעקב ארוך-טווח אחר נשים שנטלו במשך תקופות ממושכות גלולות ברצף. נשים שנוטלות גלולות ללא תקופות של הפסקה בנטילת הגלולות, מעלות את סך כמות ההורמונים להן הן נחשפות לאורך השנה. עם זאת, נראה שלאור הירידה במינון ההורמונים בגלולות המודרניות, הרי שלנטילה רצופה של גלולות עם מינון נמוך מאד של הורמונים אין השפעה משמעותית מאד על סך כמות ההורמונים שנלקחת ע"י האישה. יש לציין כי במחקרים שנערכו עד כה לא נמצאה השפעה משמעותית על ערכי לחץ הדם, רמות שומני הדם או מאורעות של היווצרות קרישי דם. יתר על כן, במספר מחקרים נלקחו דגימות מרירית הרחם של נשים לאחר שנטלו תקופה ממושכת מאד גלולות, ולא נמצאו שינויים טרום סרטניים (היפרפלזיה). עם זאת, טרם נקבע האם יתכן בטווח הארוך סיכון מוגבר לסיבוכים כגון מחלות לב וכלי דם או לממאירות של השד, צוואר הרחם או הכבד. בהתאם מנסים כיום לפתח גלולות לא הורמונאליות, למשל כאלה המתבססות על האנטי פרוגסטרון מיפריסטון (שניתן כיום להפסקת הריון תרופתית), באופן שימנעו הריון וגם יבטיחו העדר וסתות.

סיכום


נשים מודרניות חוות פי כמה יותר ווסתות בהשוואה לסבתא-רבא שלהן, שהחלה לווסת בגיל מבוגר יותר, התחתנה צעירה יותר ועברה שנים רבות של דיכוי המחזור במהלך ההריונות ובתקופות של הנקה. הידע המודרני מורה שאין סיבה בריאותית שמחייבת ווסת מידי חודש. מחקרים חדשים מצאו כי נטילה של גלולות ברצף במשך עד שנה, יעילה ובטוחה. העדר וסת לא גורם לבעיות בריאותיות, והינו הפיך, כאשר עם הפסקת הנטילה הממושכת של הגלולות הנשים יכולות מיד להרות.
נשים רבות יחוו בזכות נטילה רצופה של גלולות ירידה משמעותית במספר ימי הדימום במשך השנה ושיפור ניכר בתסמינים שקשורים לכאב כמו מיגרנות, כאבי מחזור, גודש בחזה ובהיארעות תסמונת קדם המחזור. השיווק הצפוי של חפיסות גלולות שמכילות 84 טבליות ויותר, עשוי להעלות את הביטחון של נשים שמעוניינות בנטילה ברצף של מספר גדול של גלולות, בכך שהן לא מסכנות את בריאותן, מאחר וגישה חדשה זו הוכחה כיעילה ובטוחה.

טבלה מספר 1. יתרונות של נטילה רציפה של גלולות למניעת הריון.

· פחות ימי דמם לדני במהלך השנה
o פחות חסר דם (אנמיה)
o חיסכון במוצרי היגיינה
· הפחתה בתסמינים שקשורים לווסת (מיגרנות, כאבי מחזור)
· שיפור בתסמונת קדם המחזור (PMS)
· אפשרות לתכנן את מועדי הופעת הווסת


צילום 1. הגלולה "העונתית," שמבטיחה 4 מחזורי ווסת בשנה: אריזה מיוחדת של 91 גלולות, מהן 7 לא פעילות, שמשווקת בארה"ב תחת המותג המסחרי Seasonale. נבחרה ע"י העיתון TIME כאחת ההמצאות המקוריות (""coolest) של שנת 2003.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)