כאבי מחזור בקשר עם אנדומטריוזיס

כאבי מחזור בקשר עם אנדומטריוזיס

תוכן עניינים

גלולות למניעת הריון במינון נמוך לטיפול בכאבי מחזור בקשר עם אנדומטריוזיס: מחקר אקראי, מבוקר-פלצבו, כפול סמיות.

מטרה

להעריך את היעילות של מתן גלולות למניעת היריון במינון נמוך עבור חולות עם כאבי מחזור בקשר עם אנדומטריוזיס.
שיטות: מאה נשים מיפאן עם כאבי מחזור בקשר עם אנדומטריוזיס חולקו באופן אקראי וכפול סמיות לקבל גלולה (35 מק"ג אתניל אסטרדיול ו- 1 מ"ג נוראתיסטרון) או פלצבו. למרבית הנשים הייתה עדות בבדיקות דימות (אולטרא-סאונד או MRI) למציאות ציסטה עכורה (אנדומטריומה )בשחלה, אך לא אבחנה כירורגית לאנדומטריוזיס. הנשים המשיכו ליטול את התרופות משככות הכאב הרגילות שלהן לפי הצורך. לאחר ארבעה מחזורי טיפול נתבקשו הנשים להעריך את חומרת ההפרעה לחיי היומיום שלהן בשל כאבי מחזור, בעזרת סרגל דירוג ורבאלי בין ארבע רמות. נקבע גם שיעור השימוש במשככי אב על ידי הנשים.


תוצאות

מדד חומרת כאבי המחזור היה באופן משמעותי נמוך יותר בסוף תקופת הטיפול בשתי הקבוצות. מהמחזור הראשון ועד לסוף הטיפול, כאבי המחזור היו באופן משמעותי קלים יותר בקבוצה שנטלה גלולות בהשוואה לנשים שקיבלו פלצבו. כאב שלא קשור לווסת היה נוכח בתחילת המחקר ב- 24.5% (12 מ- 49) מבנות הקבוצה שקיבלה גלולות וב- 34.0% (16 מ– 47) מבנות הקבוצה שנטלה פלצבו. נפח הציסטות השחלתיות (שהיו בקוטר של לפחות 3 ס"מ) ירד באופן משמעותי בקבוצה שנטלה גלולות, אבל לא בקרב הנשים שנטלו פלצבו. לא אירעו תופעות לוואי חמורות בקשר לשימוש בגלולות.
מסקנות: תוצאות המחקר מורות באופן ברור, בפעם הראשונה, כי שימוש בגלולות במינון נמוך יכול לשמש באופן יעיל ובטוח לטיפול בכאב שקשור באנדומטריוזיס.

דיון


אנדומטריוזיס הינה מחלה גינקולוגית כרונית שגורמת לכאבי מחזור, כאבים בעת קיום יחסי מין, כאבים באגן ואי פריון בנשים בגיל הפריון. כאב במחזור היא התלונה השכיחה ביותר בנשים עם אנדומטריוזיס. ידוע כי דיכוי של הביוץ מקל במקרים של כאבי מחזור, והשימוש בגלולות משולבות למניעת הריון מקובל למטרה זו. הגלולות מונעות את הביוץ ומפחיתות את הצמיחה של רקמת רירית הרחם (הרקמה האנדומטריאלית), וכך מפחיתות גם את הדמם הוסתי וגם את יצור הפרוסטגלנדינים. בעת האחרונה נמצא כי גלולות מדכאות את חלוקת התאים ומעלות את מות התאים ברקמת רירית הרחם (אנדומטריום) מחוץ לרחם בנשים עם אנדומטריוזיס.


הגלולות, שמשמשות באופן אמפירי מזה שנים לשם הקלת תסמיני הכאב במחזור, הינן בד"כ נסבלות היטב וגורמות לפחות תופעות לוואי מטבוליות והורמונאליות בהשוואה לדאנאזול ואגוניסטים להורמון משחרר גונדוטרופינים (GnRHa) כמו דקאפפטיל או לוקרין. שני מחקרים מהעשור האחרון הראו כי גלולות יעילות בהקלת כאבי מחזור בנשים בכלל ובמתבגרות בפרט. המחקרים שהראו בעבר כי גלולות מקלות על תסמיני הכאב במחזור גם בנשים עם אנדומטריוזיס, נערכו לפני מספר עשורים והתייחסו לגלולות שכבר אינן בשימוש. למרות שהשימוש בגלולות מודרניות במינון נמוך נפוץ כטיפול הבחירה הראשון להקלה של כאבי מחזור עבור נשים עם חשד לאנדומטריוזיס, הרי שגישה זו לא נתמכה עד כה במחקרים קליניים מבוקרים ואיכותיים שמורים על יעילות השימוש בגלולות אלו.


המחקר הרב-מרכזי החדש מיפאן הינו על כן המחקר הראשון שהראה באופן אקראי, וכפול סמיות, כי גלולות במינון נמוך יעילות יותר מפלצבו בהפחתת כאבי מחזור בנשים עם חשד קליני לאנדומטריוזיס. הגלולות הפחיתו את התסמינים ואת מספר הימים בהם הנשים נטלו משככי כאב, דבר המורה על כך שהגלולות שיפרו את איכות חייהן של הנשים עם אנדומטריוזיס.


השימוש באגוניסטים להורמון משחרר גונדוטרופינים (GnRHa), כמו דקאפפטיל, נפוץ מאד כיום כטיפול תרופתי בתסמינים של אנדומטריוזיס. למרות שהיעילות של תכשיר זה הוכחה, הרי שהטיפול כרוך בתופעות לוואי כולל גלי חום, יובש בנרתיק, חוסר יציבות נפשית ואובדן הליבידו. השימוש ב- GnRHa מוביל גם לאובדן של 3 עד 5 אחוז מצפיפות העצם, וירידה זו עלולה להיוותר מספר שנים לאחר סיום הטיפול. תופעות לוואי אלה מגבילות בד"כ את השימוש ב- GnRHa לשישה חודשים. לאחרונה פורסם מחקר שהראה כי שילוב של מתן GnRHa עם תוספת במקביל (Add-back) של גלולות, מאפשר טיפול יעיל ובטוח במשך 12 חודשים, בנשים שסובלות מכאב חוזר על רקע אנדומטריוזיס (Fertil Steril 2004;82:1303–8).


במחקר שהשווה את השימוש בגלולות לעומת זריקות חודשיות של GnRHaבקרב 57 נשים אצלם אובחן בלפרוסקופיה אנדומטריוזיס, לא נמצא כעבור שישה חודשי טיפול הבדל בחומרת כאבי המחזור, הכאב בעת קיום יחסים או הכאב הלא וויסתי (Fertil Steril 1993;60:75–9). מחקר אקראי קטן אחר השווה בין מתן גלולות במשך שישה חודשים למעקב בלבד לאחר לפרוסקופיה כטיפול בציסטות שחלתיות (אנדומטריומות). החוקרים לא מצאו כי מתן גלולות לאחר הניתוח היה בעל השפעה ארוכת טווח משמעותית על שיעור חזרת המחלה או על חומרת התסמינים, אך כן נצפתה נטייה מובהקת לעיכוב החזרה של המחלה (Am J Obstet Gynecol 2000;183:588–92).
מאחר והכאב שקשור לאנדומטריוזיס נוטה להיות ממושך, לגלולות יש יתרון בכך שניתן לתת אותן במשך תקופות ארוכות. על ידי מניעת ביוץ, הגלולות מדכאות את הפרוליפרציה של רירית הרחם ההפרשתית בהשפעת הפרוגסטרון בשלב הלוטאלי, וכך פוחתת הסינתזה של הפרוסטגלנדינים והנפח של הנוזל הווסתי. מתן גלולות ברצף במשך שנתיים הפחית את חומרת כאבי המחזור בנשים שחוו כאבי מחזור חוזרים למרות שימוש מחזורי בגלולות (Fertil Steril 2003;80:560–3). לאחרונה אושר נייר העמדה מספר 33 של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, בנושא: "נטילה ברצף של אמצעי מניעה הורמונאליים משולבים (מתייחס לגלולה, מדבקה או טבעת נרתיקית המכילים אסטרוגן ופרוגסטין)". נייר העמדה החדש מורה שניתן להמליץ בבטחה על נטילת גלולות ברצף לנשים שסובלות מתסמינים סביב הווסת, כמו כאבי מחזור, גם בהעדר אבחנה חד משמעית של אנדומטריוזיס.

פרופ' דניאל זיידמן
יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית
אחראי יחידת המחקר, אגף נשים ויולדות, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר

Harada T, Momoeda M, Taketani Y, Hoshiai H, Terakawa N.
Low-dose oral contraceptive pill for dysmenorrheal associated with endometriosis: a placebo-controlled, double-blind, randomized trial.
Fertil Steril 2008;90:1583–8

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)