13 מיתוסים על הטבעת למניעת הריון

13 מיתוסים על הטבעת למניעת הריון

תוכן עניינים

פרופ' דניאל זיידמן, יו"ר האגודה הישראלית לאמצעי מניעה,
ואחראי יחידת המחקר, אגף נשים ויולדות, מרכז הרפואי שיבא, תל-השומר מתאר 13 מיתוסים על הטבעת למניעת הריון


הטבעת יעילה פחות מגלולות למניעת הריון

הטבעת הנרתיקית הינה אחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר. יעילותה אינה נופלת מזו של הגלולה ומבוססת על הספיגה המצוינת של ההורמונים דרך רירית הנרתיק (1).

הטבעת נוטה להישמט מהנרתיק ואז יש לזרוק אותה

הטבעת מתוכננת כך שרק לעתים רחוקות, 2.3% בשנה, הטבעת נשמטת מהנרתיק. במידה והטבעת נשמטת, הרי שניתן לשטוף אותה במים פושרים ולהחזיר אותה לנרתיק. יעילות ההגנה מפני הריון נשמרת במידה שהטבעת הוחזרה לנרתיק תוך שלוש שעות (2).

הטבעת מפריעה בעת קיום יחסים ופוגעת במיניות

ישנם אכן בני זוג שיכולים לחוש בנוכחות הטבעת בנרתיק, אך בדרך כלל זה לא מפריע לקיום יחסים, ויש אף זוגות שמוצאים בכך דבר חיובי (3). במידה ונוכחות הטבעת בנרתיק מפריעה ניתן להוציא את הטבעת ולהחזירה לנרתיק תוך שלוש שעות ללא פגיעה בהגנה מפני הריון.

השימוש בטבעת מוביל להפרשות לא נעימות

מרבית הנשים (94%) לא מדווחות על תופעות לוואי מקומיות כמו הפרשות, גירוי ודלקת בנרתיק. יש אומנם נשים שיבחרו להפסיק את השימוש בשל תופעות לוואי מקומיות (3), אך ישנם דיווחים שמורים כי הספיגה המקומית של האסטרוגן ברירית הרחם עשויה דווקא להפחית את השכיחות של יובש בנרתיק בהשוואה לגלולות וכך לשפר את שביעות הרצון המינית (4).

הטבעת מהווה פתרון טוב לנשים שאסור להן להשתמש בגלולות

ההורמונים שמופרשים על ידי הטבעת דומים לאלו המצויים בגלולות. לכן הטבעת לא מתאימה לנשים שאסור להן לקחת גלולות למניעת הריון, כמו נשים מעשנות מעל גיל מעל 35 שנה או אלו שסבלו מסיבוכי קרישיות יתר (2).

החשיפה להורמונים גדולה יותר בעת שימוש בטבעת.

מחקרים מורים כי החשיפה להורמונים תוך שימוש בטבעת נמוכה בכחצי בהשוואה לגלולות או למדבקה (1). זהו למעשה התכשיר ההורמונאלי בעל החשיפה הנמוכה ביותר שמשווק כיום (3).

האישה חשה בטבעת בנרתיק

החלק החיצוני של הנרתיק הינו אומנם אחד מהאזורים הרגישים ביותר בגוף האישה. אך לעומת זאת, החלק העליון של הנרתיק, בו מונחת הטבעת, הינו כמעט נטול תחושה. כמו שנשים לא חשות במשך היום בטמפון שהחדירו לנרתיק, כך גם לא חשים בנוכחות הטבעת בנרתיק (2).

יש לפנות לרופא לשם התאמת גודל הטבעת

הטבעת משווקת בקוטר אחד שמתאים לכל הנשים. הטבעת מוכנסת על ידי האישה לנרתיק פעם בחודש ומוצאת על ידה כעבור שלוש שבועות על מנת לאפשר דמם וסתי. השימוש בטבעת מחייב אומנם, בדומה לגלולות, מרשם מרופא, אך אין צורך בבדיקה מיוחדת או התאמה על ידי רופא של הטבעת. אין דרך לא נכונה להחדרה של הטבעת ואם הטבעת מונחת באופן נוח בנרתיק, היא מונחת באופן נכון (2).

הטבעת מגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני

הטבעת אינה יוצרת חציצה ועל כן אינה נותנת הגנה בפני מחלות המועברות במגע מיני. אישה שחשופה לבן זוג חדש צריכה להשתמש ב"הגנה כפולה" בעזרת קונדום בנוסף לטבעת (2).

השימוש בטבעת כרוך בעליה במשקל הגוף ועלה בלחץ הדם

במרבית המחקרים נשים שהשתמשו בטבעת לא עלו במשקל ולחץ דמן לא עלה (3).

יש נטייה ליותר דימומים והכתמות תוך שימוש בטבעת

להפך, בהשוואה לנשים שנטלו גלולות המחזורים היו יותר סדירים אצל נשים שהשתמשו בטבעת (1,3). ניתן להסביר זאת על בסיס הספיגה הקבועה וללא תנודות של ההורמונים מהטבעת (2).

לטבעת השפעה שלילית על פעילות מינית

מבחינת ההשפעה על פעילות מינית, הרי שמחקר שהשווה את השפעת השימוש בטבעת לעומת גלולה הראה עליה שתשוקה המינית ובשביעות הרצון המינית אחרי 12 חודשים (4). גם מחקר שהשווה את הטבעת לעומת נשים שלא נטלו תכשיר הורמונאלי הראה שיפור משמעותי בתפקוד המיני כעבור שישה חודשי שימוש בטבעת, בעיקר בתענוג המיני, בתדירות ועוצמת האורגזמה, בסיפוק המיני ובעניין המיני (3). רק נשים שהשתמשו בטבעת חוו עליה בפנטזיות המיניות, וזאת בהשוואה לנשים שהשתמשו בגלולות או שלא נטלו כלל תכשיר הורמונאלי. נצפתה גם עליה בתדירות קיום יחסי המין בנשים שהשתמשו בטבעת (3).

לא ניתן להשתמש בטבעת בנוכחות טמפון או פתיליות בנרתיק

אין מניעה להשתמש בטבעת ובו זמנית להחדיר טמפון לנרתיק. היעילות של הטבעת גם אינה נפגעת כאשר מחדירים תרופות כנגד פטרייה בנרתיק, כמו אגיסטן.

ספרות:

1.Lopez LM, Grimes DA, Gallo MF, Schulz KF. Skin patch and vaginal ring versus combined oral contraceptives for contraception. Cochrane Database of Systematic Reviews 2008;1:CD003552.

2.Seidman DS. Current developments in vaginal hormonal contraception. Revi Gynaecol Pract 2004;4:169-174.

3.Roumen JME. The contraceptive vaginal ring compared with the combined oral contraceptive pill: a comprehensive review of randomized controlled trials. Contraception 2007;75:420-9.

4.Sabatini R, Cagiano R. Comparison profiles of cycle control, side effects and sexual satisfaction of three hormonal contraceptives. Contraception 2006;74:220-3.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
לתיאום פגישת ייעוץ: (בתשלום)