16 מיתוסים על הגלולה למניעת הריון במצבי חרום (נורלבו, פוסטינור)

16 מיתוסים על הגלולה למניעת הריון במצבי חרום (נורלבו, פוסטינור)

תוכן עניינים

האם ניתן לקחת את הגלולה רק בבוקר למחרת קיום יחסים לא מוגנים? האם נטילת גלולה קשורה בשיעור גבוה של תופעות לוואי? קיים נזק בריאותי אם נוטלים את הגלולה מספר פעמים באותו חודש? תשובות למיתוסים אלה ואחרים תוכלו למצוא במאמר זה

ניתן לקחת את הגלולה רק בבוקר למחרת קיום יחסים לא מוגנים

למרות שגלולות למצבים דחופים נקראות עד היום בשם "גלולות לבוקר אחרי",
 הרי שהשם נועד רק להצביע על החשיבות של נטילה מיידית שלהתרופה. זאת מאחר שכל עיכוב בנטילת הגלולה מפחית מאד את יעילותה במניעת היריון. עם זאת, נטילת גלולה יעילה גם 72 שעות לאחר קיום היחסים הלא מוגנים, ולמעשה יש מחקרים שמורים כי הגלולה יעילה למניעת הריון אפילו כעבור עד 5 ימים (1).

נטילת גלולה קשורה בשיעור גבוה של תופעות לוואי

לא נכון. נטילת הגלולה אינה קשורה בתופעות לוואי חמורות או נמשכות. פחות מחמישית מהנשים יסבלו מתופעות לוואי קלות, בעיקר הפרעה בסדירות הווסת. תופעות לוואי אחרות כוללות עייפות, אי נוחות בבטן ובחילות (2). 

קיים נזק בריאותי אם נוטלים את הגלולה מספר פעמים באותו חודש 

לא נכון. אפשר ליטול את הגלולה מספר פעמים באותו מחזור ללא נזק בריאותי ידוע, אך במקרה זה הסבירות לשיבוש בסדירות המחזור, בעיקר איחור בהגעת הווסת, עולה (2). אין אפשרות למינון יתר עם תרופה זו (2). 

גלולה מעלה את הסיכון להריונות מחוץ לרחם

לא נכון. גלולה מפחיתה את כלל ההריונות וכך מפחיתה גם את ההיארעות של הריונות מחוץ לרחם. מחקר שסיכם נתונים מ- 46 מחקרים שכללו  15,696 נשים שנטלו את הגלולה מצא כי מתוך 315 הריונות שהתרחשו רק 3 (1.0%) אירעו מחוץ לרחם. שיעור זה אינו עולה על השיעור הצפוי גם בקרב נשים שלא נטלו את הגלולה (3). כמובן שיש לזכור שכמו בכל היריון, גם נשים שהשתמשו בגלולה נמצאות בסיכון נדיר להריון חוץ לרחם.

אפשר לגרום להפסקת הריון על ידי נטילת הגלולה

לא נכון. דרך הפעולה של גלולה היא מניעת ביוץ ומניעת ההפריה של הביצית על ידי הזרע (5,4). הגלולה לא מונעת השרשה של העובר ולא גורמת להפלה של עובר שהשתרש. בהתאם גם נטילת הגלולה במהלך היריון, אפילו במינון גבוה מהרגיל, לא תוביל להפלה (2). 

גלולה אסור לשימוש לנשים בנות 35 שנה ויותר שמעשנות 

לא נכון. בניגוד לגלולה המשולבת למניעת היריון שמכילה אסטרוגן ופרוגסטרון, גלולת "הבוקר אחרי" מכילה רק פרוגסטרון, ועל כן אינה מעלה את הסיכון לשבץ או להיווצרות קרישי דם. בהתאם, גם לנשים שאסור להן ליטול גלולות משולבות למניעת היריון, כמו מעשנות בנות 35 ויותר או נשים עם מיגרנות תכופות, כן מותר להשתמש בגלולה (2). גם לנשים שמניקות ולנשים שסבלו בעבר מהיריון חוץ רחמי מותר להשתמש בגלולה (1).

המינון של ההורמונים בגלולה גבוה מאד

המינון של ההורמון שמצוי בגלולה (לוונורגסטרל) אינו חריג, והינו פחות ממחצית מהחשיפה החודשית של אישה שנוטלת גלולות מסוג "מיקרוגינון", אחת הגלולות הוותיקות בישראל (2).

הגלולה מהווה אמצעי מניעה יעיל

נטילת גלולה בסמוך לקיום יחסים לא מוגנים תימנע אומנם שבעה מכל שמונה הרינות לא רצויים, אבל אמצעי מניעה אחרים, כדוגמת גלולות למניעת הריון, הרבה יותר יעילים וימנעו 99 מכל 100 הריונות לא רצויים (1). השימוש בגלולה מומלץ על כן במצבים דחופים, אך אינו מהווה תחליף לשימוש באמצעי מניעה קבוע יעיל כמו גלולות או התקן. עם זאת, שימוש קבוע בגלולה יעיל יותר במניעת היריון משימוש קבוע בקונדום, קוטל זרע או דיאפרגמה (6).

השימוש בגלולה עלול לגרום למומים בעובר

מחקרים מורים שבמידה והאישה בכל זאת הרתה לאחר נטילת הגלולה, הרי שאין חשש לשלום ההיריון. נמצא שבהריונות שאירעו לאחר טיפול שנכשל עם הגלולה, אין יותר מומים, לידות מוקדמות או סיבוכים מילדותיים (7,8). 

הגלולה עלולה לפגוע בפריון העתידי 

לא נכון. ההשפעה של הגלולה קצרת טווח ולא ידוע על כל השפעה שלילית על מערכת הרבייה (2). למעשה אפשר לשוב ולהרות עוד באותו מחזור. יתרה מזאת, מניעה של הריונות לא רצויים שעלולים להסתיים בהפסקת היריון יזומה עשויה דווקא להפחית את הסיכון לפגיעה עתידית בהריון. 

השימוש בגלולה יותר זול משימוש בגלולות למניעת היריון

לא נכון. אומנם מניעת היריון זולה בהרבה מאשר העלות הגבוהה מאד של הפסקת היריון יזומה, אבל עדיין שימוש סדיר באמצעי מניעה כמו גלולה או התקן תוך רחמי כרוך בעלות נמוכה יותר בהשוואה לשימוש תכוף, מידי חודש, בגלולה.

הגלולה מחייבת מרשם רופא 

לא נכון. למרות שהגלולה מכיל תרופה הדומה להורמון פרוגסטרון, השימוש בה אינו מחייב פניה לרופא וניתן לרכוש את הגלולה בבתי המרקחת ללא צורך במרשם רופא. אין צורך בבדיקה גופנית או בבדיקת היריון לפני נטילת הגלולה.  התרופה אושרה למכירה ללא מרשם בשל הבטיחות הרבה שלה והחשיבות של נטילת הגלולה מיד לאחר קיום היחסים הלא מוגנים (2). עם זאת, חשוב לזכור שנטילת התרופה אינה מהווה תחליף להתייעצות עם רופא נשים. 

אפשר להשתמש בגלולות רגילות למניעת היריון כגלולות "היום שאחרי"

נטילה של 2 גלולות למניעת היריון מסוג מיקרוגינון וכעבור 12 שעות עוד 2 גלולות מסוג זה יכול לתת הגנה מפני היריון לאחר מגע מיני לא מוגן. הבעיה היא שגלולות משולבות אלו מכילות גם אסטרוגן, שבנטילה של 4 גלולות תוך 12 שעות עלול לגרום לבחילות ואף הקאות. לא הוכח עד כה שגלולות אחרות, שמכילות פרוגסטין מסוג אחר, נותנות הגנה מספקת לאחר מגע מיני לא מוגן. 

הגלולה מגנה מפני מחלות מין

לא נכון. רק שימוש בקונדום מקנה הגנה משמעותית מפני הידבקות במחלות המועברות במגע מיני. חשוב על כן לקבל יעוץ במידה וקיימת יחסים ללא שימוש בקונדום עם בן זוג חדש שעלול לחשוף אותך גם למחלה המועברת במגע מיני. 

השימוש בגלולה מגביר את הנטייה לקיים יחסים באופן לא מוגן

 מחקרים רבים מורים שזמינות גבוהה של הגלולה אינה מעלה את שכיחות קיום יחסי מין לא מוגנים, ואינה משפיעה לרעה על השימוש באמצעי מניעה. גם בישראל אין עדות לשינוי בהתנהגות המינית של בני נוער לאחר אישור מכירת גלולה ללא מרשם רופא.

אם לקחתי את הגלולה, אני מוגנת כל החודש 

לא נכון. מאחר והגלולה פועל גם על ידי דחיית הביוץ, הרי שקיום יחסים בשנית, זמן קצר לאחר נטילת הגלולה, עשוי לחשוף את האישה לאפשרות של היריון. מומלץ על כן להשתמש בכל מגע מיני בסמוך לאחר נטילת הגלולה בקונדום. גלולות למניעת היריון ואמצעי מניעה הורמונאליים אחרים כדאי להתחיל מיד בווסת הבאה, לאחר שנשללה האפשרות של היריון. 

ספרות

1.American College of Obstetricians and Gynecologists. ACOG Practice Bulletin No. 112: Emergency contraception. Obstet Gynecol  2010;115:1100-9.2.      World Health Organization 2010. Fact sheet on the safety of levonorgestrel-alone emergency contraceptive pills (LNG ECPs).3.      Cleland et al. Ectopic pregnancy and emergency contraceptive pills: a systematic review. Obstet Gynecol 2010;115:1263-6.4.      Baird DT. Emergency contraception: how does it work? Reprod Biomed Online. 2009;18 Suppl 1:32-6.5.      Noé GCroxatto HBSalvatierra AMReyes VVillarroel CMuñoz CMorales GRetamales A. Contraceptive efficacy of emergency contraception with levonorgestrel given before or after ovulation. Contraception. 2010;81:414-20.6.      Raymond EG, Halpern V, Lopez LM. Pericoital oral contraception with levonorgestrel: A systematic review. Obstet Gynecol 2011;117:673–81.7.      De Santis M, et al. Failure of the emergency contraceptive levonorgestrel and the risk of ad­verse effects in pregnancy and on fetal develop­ment: an observational cohort study. Fertility & Sterility, 2005, 84:296-299.8.      Zhang L, et al. Pregnancy outcome after levonorgestrel-only emergency contraception failure: a prospective cohort study. Human Re­production, 2009, 24:1605-1611.

פרופ' דניאל זיידמן
פרופ' דניאל זיידמן

רופא בכיר ביחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסותא , תל אביב

פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. חבר בצוות הניהול של היחידה להפריה חוץ-גופית.

אהבתם? שתפו את המאמר >>
Facebook
Twitter
Email
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
רוצים להתייעץ עם פרופ׳ זיידמן?
השאירו פרטים, ונחזור בהקדם: